Neye niyet neye kısmet!

Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Av.Tülay Ömercioğlu, bir basın açıklaması yaparak, AKFA arazisi ile ilgili verilen meclis kararına itiraz ettiklerini dile getirdi. Basın açıklamasının sonunda Çanakkale’ye hep birlikte  hizmet etmek gerektiğinden dem vuran Av. Ömercioğlu; “Topun arkasında olan, halkın CHP Lokali olarak bildiği 73 metrekarelik yer tapuda depo diye geçiyor, Başkan çalışma ofisi diyor.  Dedikodular ise başka  yönde…” dedi.

Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Tülay Ömercioğlu, bir basın açıklaması yaparak; AKFA arazisi üzerinde yapılmak istenen projeye teknik olarak neden karşı çıktıklarını teknik detayları ile dile getirdi ve itiraz dilekçesi yazdıklarını ifade etti. Basın açıklamasına AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız ve eski başkan Hüseyin Babacanoğlu da katıldı.

Avukat Ömercioğlu; “Kıyı Kenar Şeridi ve içinde yer alan AKFA meselesi bildiğiniz gibi uzun süredir şehrin gündeminde. AKFA meselesi CHP’deki iki grup arasındaki pazarlıkların, ilişkilerin neticesidir. AKFA arazisinin asıl sahibi de olmasa dahi, aracı olan, içinde adı geçen CHP’liler buradan daha fazla rant elde edeceği şekilde bir imtiyaz talep etmektedir. AKFA projesinin farklı dönemlerde meclise getirilmesinin sebebi budur. Öyle ki bu talebin geri çevrilmesi, CHP içinde kayıkçı kavgasına dönüşmüştür. Hatırlarsınız 2014 yerel seçimlerinde Bir grup, Ülgür Gökhan’ın karşısındaki adayı desteklemiştir. Kavga etmelerini sonuçlarını siyaseten ödeyen bu ikili, meseleyi kavga ederek çözemeyeceklerini anlamış olmalılar ki, son dönemde basına da yansıdığı şekliyle ‘ilkeli birliktelik’ adı altında bir araya gelmiş ve karşılıklı çıkarlarını kollayacak şekilde bir uzlaşmaya varmışlardır. Bu uzlaşmada ilk adımı atan ise AKFA arazisi ile bağı olan taraf olmuştur. CHP’de rüşvet, tehdit ve baskı ile gündeme gelen il ve ilçe seçimlerinde ilkeli̇ bi̇rli̇kteli̇k adı verilen grubun istediği isimlerin seçilmesi için var güçleriyle çalışmışlardır, çıkan sonuçlar itibariyle de Ülgür Gökhan’ı mutlu eden ve sadakatini gösteren,tarafın ödülü ise AKFA için istediği imar değişikliğinin, bizzat Ülgür Gökhan tarafından meclise getirilmesi ile olmuştur.” dedi.

 “ORASI NE YUVASI CHP’LİLERE SORUN”

AK Parti Belediye Meclis Üyesinin karara onay oyu verdiği yönündeki sorulara “Ayrıntılı bir inceleme yapıldığında itiraz etme kararı aldık.”  diye cevap veren Av. Ömercioğlu; “Karar çok ani bir şekilde meclise getirilmiştir. Eren arkadaşımız hazırlıksız yakalandı.” dedi. AKFA konusunun yangından mal kaçırılır gibi gündeme getirildiğini de ifade eden Av .Ömercioğlu  “Çanakkale için bir şeyler yapmak istiyoruz. Üzerinde durulması gereken çok konu var” dedi ve CHP Lokali olarak bilinen yer ile alakalı açıklamalarda bulundu. Av. Ömercioğlu; “Topun hemen arkasında olan, insanların CHP lokali olarak bildiği yer tapuda nasıl geçiyor, biliyor musunuz? Burası 3 katlı bir yer. 73 metrekarelik bu yer kagir depo olarak görünüyor.  Vatandaşa tapuda birçok yükümlülük getiriyoruz, belediyenin yeri depo görünüyor. Yani üst katlar kaçak yapı demek. Belediye Başkanımızdan konu ile ilgili izah istedim. Hatta Belediyenin malı kar elde edelim dedim.  ‘Burası kullanılıyor’ dedi. ‘Orası toplantı yeri’ dedi, ‘Siyasi çalışma ofisi’ dedi.  Belediye Başkanı orasını siyasi çalışma ofisi olarak nasıl kullanır? Hepimiz şehirde bir şeyler duyduk. Basılmalar, bilmem neler! Kim kullandı diyorlar. Eski İtfaiye Müdürü Remzi Yiğit. Oraya gidin, kimler girip çıkıyor bir bakın halktan biri  girip çıkıyor mu? Orası ne yuvası diye anılıyor, CHP’lilere sorun. Nasıl olaylar yaşanıyor, bunu sorun. Koskoca  belediye binası dururken, orası neden çalışma ofisi oldu. Gelirimiz çok mu yüksek. Milyonlarca gelir getirecek yeri neden birilerine peşkeş çekiyoruz.” dedi.

“KIYI ŞERİDİNDE YÜZDE SEKSEN ORANINDA YAPILAŞMA  TAMAM”

Meclis kararının iptalini istediklerini ve projeye teknik olarak neden karşı olduklarını  açıklayan Av. Ömercioğlu; teknik nedenleri şu şekilde sıraladı: “Bahse konu bölgede zaten mevcut bir Nazım imar plan düzenlemesi 2007 yılında, meclis kararı ile yapılmış olup bu , düzenleme ile mevcut planlama bölgesindeki parsellerin %80 ine bu plan hükmünde yapılaşma izinleri verilmiş olup yapılaşma tamamlanmıştır. Yapılan revizyon sadece geriye kalan 3,5 parseli kapsamakta olup bu tip planlamalar kamu yararından çok kişilere yönelik düzenlemedir.”

“EKSİK MADDELER VAR”

“Kamusal terklerin bedelsiz yapılması hakkında bir hüküm imar plan notunda bulunmadığından yapılan bu düzenleme planlı alanlar imar yönetmeliğine aykırıdır. Söz konusu emsal düzenlemesi ile 0,45 emsal üzerinden brüt ve net emsal arasında 1700 m2 inşaat alan artmakta olup bu da net alanın %56 sına denk gelmektedir. Yani terklerden sonra toplam emsal yasal olmayan bir şekilde %56’ya çıkarılmış olacaktır.”

“KAÇAK KATA İMKAN SAĞLANIYOR”

“Plan notlarına özel proje alanında yapı saçak kotu 11,50 mt’yi, kat adedi 2 katı geçemez bu alanlarda asma kat ve çatı yapılamaz denmektedir. Planlı alanlar imar yönetmeliğinde 2 kat yüksekliği 6,50 mt olup asma katlı binalarda zemin kat en az 5,50 yapılır denmekte olup 11,50 mt Planlı alanlar imar yönetmeliğine göre yaklaşık 4 kata isabet ekmektedir.”

“YAŞAMSAL ZORLUKLAR DOĞURUR”

“Bölgesel olarak yapılaşma göz önüne alındığında sahil bandı yapılaşmaya açılarak kentin prestij noktalarından biri olan bu bölge yaklaşık 4 katlı (11,50 mt) bir imar ile yeniden düzenlenmek suretiyle mevcut tek katlı yapıların da getirilen emsal avantajları ile yenilenerek aşırı bir yoğunluk oluşturulmasının önü açılmış olacaktır. Bu nedenle mevcut yolan trafik yükü artacak artan yeni yapılaşma ve yeniden yapılaşmalar alt yapı – sosyal donatılar, trafik v.s. gibi kamusal hizmetleri aksatacak ve kentin o bölgesinde yaşamsal zorluklar ortaya çıkacaktır.”

 Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com