“Daha gerçekçi yaklaşım istiyoruz”

ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, yaptığı basın açıklamasıyla Kredi Garanti Fonu hakkında ve Türkiye’nin genel ekonomik durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Semizoğlu, “Kredi Garanti Fonu Kredileri, mevduata değil reel piyasalara yansımalıdır” dedi.

ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu genel ekonomik bir değerlendirme yaparak basın açıklamasında bulundu. Semizoğlu “Ülkemizin güvenlik konusunda hassasiyeti ve kararlığı ile birlikte ekonomimizi korumada ne kadar güçlü olduğumuzu dünyaya gösteriyoruz” vurgusu yaptı.

“EKONOMİDE GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU DÜNYAYA GÖSTERİYORUZ”

Semizoğlu yapmış olduğu basın açıklamasında, Ülkemizin güvenlik konusunda hassasiyeti ve kararlılığı ile birlikte çok şükür ki ekonomimizi korumada da ne kadar güçlü olduğumuzu tüm Dünyaya gösteriyoruz.

“EKONOMİK BÜYÜME SON 7 YILDA YÜZDE 7”

Etrafımızı saran terör yumağı, bir takım provokatif gelişmeler, iç ve dış şoklar, darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisi büyüme rakamları 2010-2017 yıllarında %7’ye yakın. Ülkemiz orta alt gelir grubundan orta üst gelir grubuna çıkarak iyi bir performans gösterdi, güçlü bir şekilde önümüze bakıyoruz. Bu performansta, Hükümetimizin faizsiz kredi destekleri, vergi indirimleri, istihdam seferberliği ve Kredi Garanti Fonu kredilerinin büyük payı var.

Hükümetimiz tarafından bu büyüme ivmesinin olumsuz etkilenmemesi ve direncinin artırılması amacı ile 2018 yılında Kredi Garanti Fonu kefalet imkanlarını genişleterek 55 Milyar TL’na kadar açılması yönünde KGF ile gerçekleştirmiş olduğu protokolü takdirle karşılıyoruz. Ekonominin en önemli ve kompleks sektörü bankacılığın böyle dönemlerde üzerine büyük görev düşmektedir. Sistemin doğru işlemesi bir yerde onların elinde. Can suyu olması ve piyasayı rahatlatmak için çıkarılan Hazine kaynaklı bu desteklerin kullandırılmasında yaklaşımlarının daha ılımlı ve yapıcı olmasını bekliyoruz. Teminatları yetersiz olan KOBİ’lerimize Kredi Garanti Fonu’nun kefil olması suretiyle yararlanması için çıkarılan bu kredilerin ne yazık ki bundan önce amacına tam olarak ulaşamadığını gördük. 250 bin TL krediyi bir bankadan alıp diğer bankaya mevduata yatıranlar oldu.

“BANKALARIMIZIN DAHA GERÇEKÇİ YAKLAŞIM GÖSTERMESİNİ İSTİYORUZ”

Ticari krediler amacına uygun bir şekilde işletme için nitelikli olarak kullandırılmalıdır. Mutlak surette takibi yapılmalıdır. 2018 yılında sanayi şirketleri ve ihracatçılara da verilecek olan kredilerin daha dikkatli, ekonomik önceliklere göre kullandırılması ve reel piyasalara yansıması için bankalarımızın daha gerçekçi yaklaşım göstermeleri konusunda dikkatlerini çekmek istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com