Ekmeğe denetleme gerekir mi?

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)’nun Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda ekmek fiyatlarına zamdan sonra gramajlarda farklılıklar olduğu dile getirildi. Zamlarda ÇTSO’nun logosu yer alırken denetleme mekanizmasını neden biz kuramıyoruz sorusu ortaya konuldu. Bu fikir karşısında ÇTSO Yönetim Kurulu Ekmek üretim alanlarının denetlenmesi konusunun konuşulması ve araştırılması gerektiğine karar verdi.

ÇTSO’nun Ocak Ayı Meclis Toplantısı 31 Ocak Çarşamba günü ÇTSO kongre merkezinde gerçekleşti. Bir çok gündem maddesinin konuşulduğu toplantıda ekmek zamları da yer aldı. Ekmek zamlarının konuşulduğu bölümde fiyatlara değinilmezken ekmeklerin gramajları hakkında çeşitli fikirler üzerinde duruldu. Ekmeklerin gramajlarında örneğin 400 gram olan ekmeğin 350 gram olarak satıldığı duyumları alındığı dile getirildi. Bu konu hakkında fikirler ortaya konuldu.

Ekmek zamlarında ekmek fiyatlarının üzerinde ÇTSO logosunun yer aldığı ve sorumluluğun ÇTSO’da olduğu vurgulanırken, denetleme anlamında bir şeylerin yapılıp yapılamayacağı konuşuldu. Üretim yerlerinin Oda tarafından belirlenen bir denetim elemanı sayesinde denetlenmesi gerekir mi sorusu soruldu. Hatta bu hususta Oda’dan seçilecek bir denetleme mekanizmasının yanı sıra Çanakkale Belediyesi Zabıtası da denetlemeye dahil olursa daha verimli hale geleceği vurgulandı. Ortaya konan ekmek zamlarından dolayı gramajlarda usulsüzlük olmaması açısından denetleme fikrine ÇTSO yönetim kurulu üyeleri sıcak baktı. Fırıncıların ve üretim yerlerinin denetlenmesi konusunun konuşulması incelenmesi gerektiğine karar verildi.

Tunahan Ünsal, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.