Pazardan Nağmeler Ruhumu Sardılar

Kentin nabzının attığı kısa çapta ticaretin orada döndüğü, Cuma pazarında bu hafta birbirinden ilginç fiyatlar etiketlerde yer aldı. Meyve deposu Bayramiç’ten pazara gelen üründe oldu, Ödemişten Çanakkale’ye gelende. Meyvelerin etiketlerinin altlarında şifaları daha fazla önem arz etti. Patates yine farklı hikayesi ile göz doldurdu. Bu hafta CUMPA’da şifalar konuştu.

Bin bir derde deva olan, tropikal meyve sınıfında bulunan avokado kentin nabzının attığı yerlerden olan Cuma pazarında tanesi 6 TL’den satışa sunuldu. Vatandaş avokadoya ilgi gösterdi.

Akdeniz bölgesinde sofralardan ve meyve sepetlerinden eksik olmayan avokadonun rüzgarı kentin nabzının attığı Cuma pazarında tezgahta yer aldı. Avokadonun şifalarından haberdar olan vatandaşlar meyveye ilgi gösterdi. Avokado meyve olarak tüketilebildiği gibi zeytinyağı ve cevizle salatası da tüketilebilmektedir. Hemen hemen her derde devası olan avokadonun tanesi CUMPA’da 6 TL’den satışa sunuldu.

Avokadonun faydalarının yanı sıra çekirdeği, yaprakları ve yağı da oldukça yararlıdır. Taze olarak yiyebileceğiniz gibi avokadoyu dilerseniz salatalarınıza ekleyerek de kullanabilirsiniz. Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado protein deposudur. Bir çok uzman avokadoda bulunan proteinlerin diğer besinlere oranla çok daha etkili ve değerli olduğunu söyler. Özellikle çocukların yemesi tavsiye edilen avokado gelişim için ve sağlık açısından bir çok fayda sağlıyor. Avokadonun kalbe de faydası bulunuyor. Folat açısından zengin olan avokado kalp sağlığı için önemli bir yer tutuyor. Sağlıklı ve dinç bir kalbiniz olsun istiyorsanız en az günde 1 fincan avokado tüketilmesi öneriliyor.

Tam bir E vitamini deposu; E vitamini açısından zengin olan avokado proteinden gelen vitaminlerle birleşerek değeri artar. Hem protein hem de E vitamini birleştiğinde serbest radikallerle savaştığından hastalıklarla savaşmada başarılıdır.

Kolesterole, göz sağlığına, nefesi temizleye, kanserle savaşta, kan basıncını dengelemede, sindirim sisteminin korunmasında avokadonun rolleri bulunur.

ÇİKİTA DEĞİL YERLİ

Memlekette muz yetiştiriciliğinde 1 numarada bulunan Mersin’in Anamur bölgesinde yetişen muzlar Cuma pazarında yerini aldı. Mersin’den Çanakkale’ye bölgeler arası seyahat eden muzun tezgah fiyatı 6 TL oldu. Vatandaş çikitadan ziyade yerli muza yöneldi.

Sindirim sistemine olan faydaları ile bilinen sarı çomak muz 6 TL’den Cuma pazarında yerini aldı. Çikita ile birlikte pazarda konumlanan Anamur muzu ilgi çekti, talep gördü. Memlekette neredeyse tek bölgede yetişen Mersin’in Anamur bölgesinden kente gelen muz 6 TL’yi gördü. Vatandaş muza talep gösterdi.

Muz, oldukça lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Lif açısından oldukça zengin olan muz, sakaroz ve glikoz içerir ve vücudu besler. Muz, B1,B2,C,D ve E vitaminlerini de içerir. Ayrıca sadece formda kalmak için enerji vermez, bir çok hastalığı da önler.

Uzmanlar yoğun iş temposundan korunmak için muz tüketimini destekliyorlar. Muz tükenmişlik sendromuna birebir. Depresyon geçiren kişiler arasında yeni yapılan bir ankette, bu kişilerin çoğunun muz yedikten sonra daha iyi hissetmeye başladığı saptanmıştır. Bunun nedeni ise muzun, vüutta serotonine (kişiyi rahatlatan ve genellikle mutlu hissettirenetkiye sahiptir) dönüştürülen bir protein olan triptofan içermesidir.

Küçük çocukların oyuncaklarından, sofralara uzanan Ödemişten Çanakkale stantlarında yer alan Patates vatandaşın yüzünde güller açtırdı. Bu hafta CUMPA’da 1.50 TL’den poşetlere yüklenen patatesin İrlanda’dan Ödemiş’e Ödemiş’ten Çanakkale’ye hikayesi burada vatandaş. Patatesi uzaklarda arama…

Yüzyıllardır kuraklıklarda ve kıtlıkta insanların kurtarıcı ham maddesi olan patates tüm ihtişamı ile yine yeniden pazardaydı. Patates fiyat etiketiyle vatandaşın yüzünü güldürdü. Kilo kilo satılan patates Çanakkale semalarına Ödemiş’ten geldi. Patatesin etiketinde yazan 1.50 TL takamı kentlinin yüzünde güller açtırdı. Daha önceki haftalarda 2-2.50 TL’den alıcı ile buluşan patates “Gel vatandaş Pattese Gel” sloganları ile torbada yerini aldı.

Patatesin tarihi birbirinden farklı anılarla ve hatıralarla dolu. Bilenlerden bilmeyenlere Amerika’nın keşfinden sonra Büyük Britanya sınırları içerisinde bulunan İrlanda topraklarından bir çok insan Amerika kıtasına göç etmiştir. Yüz yıl savaşlarından ve Avrupa’daki siyasi gerilimlerden bıkan ve bezen İrlandalılar soluğu Amerika’da alınca İrlanda toprakları boş kaldı. Üreten sınıf Amerika’ya gidince İrlandalılar kurtuluşu patateste buldular. Patates ile uzun zamanlar açlıkla boğuşan İrlanda halkının talihi patates ile dönmüş oldu. Ödemişten, Çanakkale’ye, İrlanda’dan Amerika’ya patates bir çok ulusun kurtarıcısı olmuştur. Dünyaca ünlü ressamlardan sayılan Van Gogh’un patates yiyenler tablosunda da görüldüğü gibi patates bugüne kadar sanat kollarına da hükmetmiştir. Ortaçağda kıtlıktan kıtlığa yuvarlanan Avrupa’nın kurtarıcısı da yine patates olmuştur.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com