ÇASİAD’dan Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik güven endeksleri, Ocak ayında ekonomiye güvenin hem reel kesim hem de tüketici tarafında arttığına işaret etti:
  • TÜİK’in yayınladığı tüketici güven endeksi Ocak ayında önceki aya göre %11,1 artarak 72,3 değerine yükseldi. Hanenin maddi durum, genel ekonomik durum ve hanenin tüketim harcaması yapma beklentilerindeki artış tüketici güven endeksinin artışında etkili oldu.
  • TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endekslerinin tümü Ocak ayında artış gösterdi. Hizmet sektörü güven endeksi önceki aya göre %6 oranında artarak 102 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi %5,6 oranında artarak 106,2 ve inşaat sektörü güven endeksi ise %6,7 oranında artarak 87 değerine yükseldi.
  • TCMB tarafından yayınlanan reel kesim güven endeksi ise önceki aya göre 1,7 puan artarak 110,9 değerine çıktı. Toplam sipariş, ihracat siparişi ve yatırım harcaması beklentilerindeki artış reel kesim güven endeksinin yükselmesinde etkili oldu. Kapasite kullanım oranı ise önceki aya göre 0,3 puan gerileyerek 78,3 oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte beklenti seviyesi olan %3’ün altında kalarak %2,6 oranında büyüdü. Öte yandan tüketim harcamalarının %3,8 oranında artması, son 2 yılın en güçlü artışı olarak kaydedildi.
  • Fed’in bu yıl son kez Janet Yellen başkanlığında yapılacak olan 2018 yılı ilk toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Toplantı Çarşamba günü gerçekleşecek.
  • İngiltere’nin dördüncü çeyrek büyüme oranı %0,5 ile beklentiden (%0,4) yüksek gerçekleşti. 2017 yılında yıllık büyüme ise önceki yıla göre %1,8 artış kaydetti. Ancak 2018 yılında büyümenin enflasyonist baskılar nedeniyle %1,4 gerileyeceği tahmin ediliyor.
  • Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir ankete göre, katılımcıların 2018 enflasyon beklentisi %1,4’ten %1,5’e yükselirken, Euro Bölgesi için büyüme beklentisi de %1,9’dan %2,3’e çıktı. İşsizlik oranı tahmini ise %8,6’dan %8,4’e geriledi.
  • Japonya’da Aralık ayında yıllık enflasyon artışı %0,9’a yükseldi. Yakıt fiyatları ve sağlık harcamalarından kaynaklı bu artış, Japon Merkez Bankası’nın %2 enflasyon hedefi için olumlu karşılandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com