BAZI BİLGİLER HAYAT KURTARIR!

Ayvacık’ta geçtiğimiz sene yaşanan depremin üzerinden bir sene geçecek iki gün sonra… İki de geçer üç de geçer…

Evler, okullar yeniden inşa edilir, yapılar sağlamlaştırılır, sistemler değişir. Her şey olur!

Siz çocuğunuza Afad ismi verirken, birileri bilinçlenir. Bilinçli adımlar atmayı, işin uzmanlarından öğrenir.

Deprem düdüğü almak ile bitmiyor iş. Doğal afet öncesinde, anında ve sonrasında her bireyin soğukkanlılıkla neler yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor? İşin garibi bu  bilgiyi ilkokul sıralarında öğrenmemiz gerekiyordu. Kaç kişi yaşam alanı oluşturabilir mesela enkaz altında? Kaçımız doğru ilk yardım uygulaması yapabiliyor? Kaçımız kentteki toplanma alanlarını biliyor? Hadi onu can havli ile bulduk diyelim. Kaçımız  deprem anında ne yapmamız gerektiğini biliyor.

Şubat ayındaki depremden bir dakika sonra Cumhuriyet Meydanı ve civarında çektiğim fotolar bana çok şey düşündürmüştü… Meydan boş, binaların altında sigara içenler ile dolu,  herkes elinde telefon birilerini aramaya çalışıyor… Kimse kimseye ulaşamıyor.

Artık bunları konuşuyor olmak bile çok saçma! Sene 2018. Ders almış olmamız gerekiyordu. Öğrenmiş olmalı idik. Profesörler bas bas bağırıyor, deprem kuşağındayız diye! Artık bunu konuşmayalım.

2017 Ayvacık depremi olabildiğince az kayıpla atlatıldı, her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz.  Kordondaki doldurma toprakları düşündüğümüz zaman tablo korkutucu olabilir.

Biraz araştırsak ve öğrensek, üç kelimelik bir cümle bize hiç ummadığımız zamanda yeniden hayat verebilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com