ZİHİNLER İÇİN SAĞLIKLI ÖNERİLER

Koskoca yarıyıl tatilini geride bıraktık. Artık yeni döneme başlama zamanı geldi. Tatilde çokça dinlendik, gezdik, yedik, içtik. Şimdi bu dinlenme evresinin ardından yepyeni bilgilere kapı açma zamanı! Peki dinlenmiş, yeni canlılığını kazanmış, motivasyonunu toparlamış zihinleri nasıl beslemek gerekir? Topladığımız enerjiyi kaybetmeden, süreklilik sağlayarak kullanabilmek ve devamlılığını sağlayacak besinleri hayatımıza katmak, dinlenmenin size başarı olarak dönmesini sağlayacak önemli noktalardır. Hadi birkaç öneri ve öğün örnekleriyle yazımızı şenlendirelim, size de sağlıklı, zinde ve keyifli bir yol çizelim.

Öncelikle herkesin ve sizin de bildiğiniz gibi yapmanız ve unutmamanız gerekenlerden biri kahvaltı! Mutlaka sabahları kahvaltı yapman, uzun süren açlık ardından gerekli enerjiyi alman gerekmektedir. Yumurta, peynir ve tam tahıllı esmer ekmekler ya da süt, yulaf ezmesi, meyve gibi alternatifler besleyici ve enerji dolu kahvaltılara örnektir.

Atıştırmalıklar bizi en çok bozanlar ne yazık ki… Maalesef vücuduna aldığın basit şeker, hazır paketlenmiş gıdalar vücuduna enerji kazandırmaz aksine sana sonrası için büyük bir halsizlik verir. Yanında taşıyabileceğin taze ve kuru meyveler, evde tam buğday undan yapılmış poğaça ya da kekler, kantinden satın alacağın süt, ayran ya da yoğurtlar senin için hem iştah kontrolü hem de süper enerji kaynakları olacaktır. Unutma beynin kullandığı glikozu senin en sağlıklı olanından vermen gerekir.

Öğle yemeklerini evde tüketemiyorsan, bu bahaneyle fast food, mayalı, şekerli gıdalara yöneliyorsan maalesef yanlış yoldasın ve sağlıklı beslenmediğin sürece yeterli verimi elde edemeyeceksin. Ketçap, mayonez gibi sağlıksız soslar kullanılmadan belki içini ev yapımı salçayla tatlandırdığın peynirli bir sandviç ve yanına taze sıkılmış meyve suyu, ayran, süt ya da meyvenin kendisini (ki taze sıkılmış meyve suyundan bile daha çok bunu tüketmeni öneririm) tüketebilirsin.

Akşam yemekleri ki Türk ailelerinin önem verdiği zaman dilimidir, bu zaman diliminde eğer gün içinde abur cuburu fazla tüketen, ana öğünlerini dengeli ve yeterli hatta hiç tüketmeyen, yeterli su içmeyen bir bireysen sanıyorum bu öğünde biraz fazla kaçırabilirsin. Bu kaçırmalardan dolayı kan şekerin dengesizleşebilir ve aşırı yorgunluk, uyku hissedebilirsin. Ama akşam ödevlerine ve ailene vakit kalsın istiyorsan, sofradaki brokoliye, mercimek çorbasına ve yoğurduna kafa çevirmemen gerekir.

Her öğünden kabataslak bahsetmek istedim. Unutma sen artık bir bireysin. Sevgili velim! Eğer yazıma ulaştıysan lütfen yanındaki öğrenci arkadaşıma oku ve hatırlat! Sağlıklı, enerjik ve dolu motivasyonla dönmek istiyorsa okul ve arkadaşlarına, önerilerime kulak vermeli! Dolu dolu geçmiş olan tatilinden şüphem yok; bu dönem en güzel hedefin; annenin brokolisine, salatasına, yoğurduna ve etine surat ekşitmemek! Ve benim gelmiş geçmiş en sevdiğim öğüdüm: Su içmezsen, yediklerinin kullanılması ve zararlıların uzaklaştırılması olanaksızdır. Bu yüzden senden en çok istediğim şey; mataranı sık sık doldur ve tüket! Bu dönemin sana mutluluk getirmesini, koşturmalarının ve brokolinin karşılığını şahane başarılarla almanı dilerim! Her şeyden önce senin sağlığın kıymetli olan unutma! Sağlıklı beslendiğin, yeterli su içtiğin ve dilediğin gibi hareket ettiğin sürece başarı seninle olacaktır. Harika bir dönem dilerim!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com