Marketten pazara bakliyat piyasası

Mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya, bezelye, börülce, bakla sadece damak zevkimize hitap etmiyor aynı zamanda sağlığımıza da fayda sağlıyor. Peki haftada 2 defa tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilen bakliyatın tezgah fiyatı ne kadar?
Etten sonra ya da ete alternatif olarak önerilen baklagil, lifli yapılarında demir, çinko, magnezyum mineralleri, B12 ile E vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folik asit içeriyor. İçeriğiyle vücudumuzu hastalıklara karşı koruyor. Özellikle kış günlerinde direnci arttırarak bağışıklığı güçlendiriyor. Etten farklı olarak kolesterol içermedikleri için de kalp ve damar sağlığını tehdit etmiyor. Midede uzun süre kalabilen baklagiller, diğer besinlere oranla daha üzün süre tok tutuyor. Hafızayı güçlendirerek, uyku düzeninde de etkili oluyor.

BAKLAGİL NE KADAR?

Baklagillere genel olarak bakıldığında market ve pazar fiyatı çok farklı. Markette neredeyse yarı fiyatına satılan; fasulye, nohut ve diğer baklagiller pişme kalitesiyle ilgili vatandaştan tepki alıyor. Genellikle yurt dışından getirilen ve markette satılan baklagiller, uygun fiyatına rağmen halk tarafından daha az talep ediliyor. Ekonomik olarak düşünüldüğünde vatandaşlara pek tercih hakkı sunulmasa da pazardaki gönül rahatlığıyla alınıyor. Pazarda satılan baklagillerin çoğu Çanakkale ve çevresinde bulunan köylülerin kendi malları. Bu sebeple fiyatları markete göre daha yüksek.
Baklagilde market fiyatı ortalama 2 ile 6 TL arasında değişirken pazarda fiyatlar 5 TL’den başlayıp 15’e kadar yükseliyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.