Kerameti kabuğunda

Kış akşamlarının soba başında vazgeçilmez yiyeceklerinden olan kabuklu mucize kestane 25 TL’den alıcı buluyor. Fiyatı pahalı bulan da oldu, bu lezzete bu fiyat yakışır diyen de…

Kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı kestane, lezzetli olmasının yanında çok da sağlıklı ve besleyici bir yemiştir. Özellikle çocukların gelişme döneminde önemli bir besin kaynağı oluşturur. Kestane 4-5 metreye kadar uzanan ağaçlarda yetişir ve genelde ılıman iklimleri sever. Kestanenin bu hafta cuma pazarında etiket fiyatı 25 TL oldu. Alıcısı bulunurken fiyatı az bulan da çıktı bu fiyat bu yemişe pahalı diyen de oldu. Eski tarihlerde Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde oldukça popüler bir besin kaynağı olmuştur.

Kestane; C1, B1, B2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestane aynı zamanda çok farklı uçucu yağlar ile birlikte protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi madde ve mineraller içermektedir. Kestane düşük yağ ve yüksek nişasta değerleri ile diğer fındık ve türevlerinden daha farklıdır. Ufalanan tatlı bir dokusu ve hafif bir lezzeti vardır.

Kestanenin besin değerlerine bakılacak olursa; 100 gramında 176 kcal kalori, ayrıca besinin 1 porsiyon yani 60 gramlık miktarında kestane 105.6 kalori bulunmaktadır.

Kestanenin faydaları; yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur, sakinleştirici özelliği bulunur, hücrelerin erken yaşlanmasını engeller, vücudu toksinlerden arındırır, yüksek miktarda B1, B2, E vitaminleri içerir, mide hastalıklarını hafifletir, beyin hücrelerini tazeler, unutkanlığı önler, Alzheimer hastalığını önler ve kanser riskini azaltır.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com