BİR İSİM BİR HİKAYE!

Ayvacıklı bir aile geçtiğimiz sene Şubat ayının başında gerçekleşen depremden iki hafta sonra doğan bebeklerinin adını Afad koymuş. Daha doğrusu kısaca Afad koymuş. Cinsiyeti isminden belli olmayan (ki bence güzel ismin cinsiyetini göstermiyor, ne güzel) Afad, Afet ve Acil Durum demek. Yani bu tanımlamanın baş harfleri Afad.

Öyle demeyin, bu haber ulusa basında yer aldı.  Önemli bir durum var. Afet diyebileceğim acil bir durum var. Ben kızımı dünyaya getirdiğim gece Çanakkale Kadın Doğum Hastanesine acilden giriş yapmış, 15 dakikalık bir beklemeden sonra, doğumhaneye alınmıştım. Ebeler bana çok iyi davranmış, hatta eşimi görmek isteyip istemediğimi sorup, kolumdaki serumla beni alarak doğumdan on dakika önce eşimle görüştürmüşlerdi.  O zaman kızıma ben de Acil ismini  koyabilir miydim ya da Doğumhane, Ebe. Ebegül. Yani aslında böyle bir niyetim olsa ebenin ismini sorar onun ismini kordum herhalde!

En azından Afat deseydiniz diyeceğim ama o da afetler, belalar, kazalar, musibetler demek.  Tekil de değil, net de değil. Çok bela… Keşke bu aile de Levent deseydi mesela. İl Müdürü’nün adı. Gereksiz ama romantik bir adım olurdu.

Depremi yaşadılar, yaşadık! Biz onlar kadar sallanıp korkmadık belki ama, hatırlamak da istemiyoruz yıllarca. Unutup, ders almak, önlem almak esas gayemiz olmalı. Ayrıca! Burada iki önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum hemen.

Aile açıklama olarak hamileliğin son zamanlarına gelen depremin sonrasında AFAD ekiplerinin çok yardımlarını gördüklerini, bunun karşılığında minnet duyduklarını, bu nedenle çocuklarına kısaca Afad ismini koyduklarını dile getirmiş. AFAD  görevini  yerine getirmiş. Yapması gerekeni yapmış. Olması gereken neyse o olmuş. Bizler, nerede bu devlet demeye alıştırıldığımız için devlet elini gördüğümüz zaman hemen öpmeye kalkıyoruz. Bu çocuğa Afad ismini koymak devletin elini öpmenin başka bir tezahürü olmuş.

Kim çocuğuna ne isim isterse onu koyar! Kimi İzmir, İstanbul koyuyor. Ne koyarsan koy da. Bunu minnet duygunun karşılığı olarak yapma. Afad ne düşünecek bakalım yıllar sonra!

Sonra bir de anlamına bak bakalım, yıllarca ne diye çağıracaksınız bu çocuğu. Evde bir iki seslen, mırıldan!

İnşallah yıllar sonra Afad’a birisi yüksek sesle Afadddd, Afaddd diye bağırırsa yetkililer olay yerine koşmaz. Olabilir çünkü bu!  İnşallah, iyi bir eğitim alırsın da,  AFAD’ın İl  Müdürü olursun çocuğum, ne diyim!

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com