Troia Kültür Rotası kente ne kazandıracak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığında süren Gelecek Turizmde’nin 2018’de destek aldığı programlardan biri olan “Troia Kültür Rotası” hakkında proje danışmanı Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boz, proje hakkında gazetemize konuştu.

2018 Troia Yılı kapsamında Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından sunulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boz danışmanlığında yürütülen, “Troia Kültür Rotası” projesinin çalışmaları başladı. Proje için yürütülen çalışmalar, Çanakkale Valiliği ortaklığında, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası  ve Çanakkale Turistik Otelciler Derneği ve Efes sponsorluğunda devam ediyor.
Gelecek Turizmde’nin 5. Dönem projeleri arasında yer alan  “Troia Kültür Rotası” projesi içeriğinde Ezine ve Ayvacık ilçelerine bağlı köylerde yürüyüş ve bisiklet yolu planlaması yapılıyor.

TROİA YILI SOMUT ETKİ YARATTI

Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boz, danışmanlığını üstlendiği projeyi şöyle anlattı: “Projemiz ‘Gelecek Turizmde’ diye bir program kapsamında kabul edildi. Bu programın içinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü var. Parasal olarak da Anadolu Efes destekliyor. Türkiye’de her yıl 3 proje destek alıyor. 2017’de 400 proje başvurusu yapıldı. Kabul edilen 3 projeden birisi bizim yolumuz, projemiz. ‘Truva Kültür Rotası’ diye geçiyor. Resmi hat Troia olduğu için dolayısıyla Truva Kültür Rotası olarak geçiyor. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında proje için başvuru yapmıştık. Projemiz 2018 yılı içerisinde tahminen yaz aylarında tamamlanmış olacak. Biz Troia Yılı’ndan bağımsız olarak hazırlamıştık. Troia Yılı’nın da içine dahil oldu. Tabi Troia Yılı olması somut bilinirlik açısından etki yarattı.”

“TRUVA AVRUPA’NIN ATASI KABUL EDİLİYOR”

“Projenin ekibini oluşturuyoruz. Şubatın ilk haftasında Ankara’ya gideceğiz.” diyen Boz, “İlk etapta dedik ki bunun bir teması olması lazım.Troia Kültür Rotası olarak belirlendi. Truva’nın yıkılmasından sonra, Troia kahramanı Aeneas,  yeni bir yurt aramak üzere Troia’dan ayrılıyor. Kaz Dağları’ndan Edremit’e gidiyor. Orada inşa edilen gemilerle hareket edip Roma’ya varıyorlar. Böylece Truva Avrupa’nın atası kabul ediliyor.” şeklinde konuştu.

PROJE ÇANAKKALE’YE NE KAZANDIRACAK?

Projenin kapsadığı alan ve Çanakkale’ye olacak katkısı hakkında konuşan Boz şöyle dedi: “Projemiz Truva’dan Geyikli, Aleksandria Troas, Gülpınar, Apollon Smintheon, Asos’a kadar uzanıyor. 90 km olarak belirlendi. Gruplar yürümek istediğinde 4-5 gününü buraya harcayacak. Dolayısıyla çevre halkına büyük katkısı olacak. Yurt dışında bu rotayı bizden çok daha iyi biliyorlar.

Aynı zamanda yapılacak olan rota 4 mevsim kentin talep görmesini de sağlayacak. Belli mevsimlerde turist alınırken yürüyüşe elverişli ilkbahar ve sonbahar aylarında hareketlilik olacak.Bir yerin turizmde kalkınabilmesi ve bunun sürdürülebilir olmasında tarihin korunması sürdürülebilir kalkınmada çok önemli. Şu anda yapılan çalışmalarla Çanakkale’ye gelen turistlerin kalkınma oranı olan 1.5 arttırılabilir. Neden düşük? Çünkü Çanakkale şu anda geçiş noktası olarak görülüyor. Turistler turlarla geliyor, konaklamadan gidiyor katkısı yok ama çöplerini bırakıyorlar. Ucuz olarak satılan hediyelik eşyalar Çin’den geliyor, parası da oraya gidiyor.”

HEDEF EDREMİT

Projeyi ve katkılarını anlatan Boz, bir sonraki proje hedeflerinin bu yolu uzatarak Edremit’e kadar uzanacaklarını ifade ederek şöyle dedi: “Sonraki proje hedefimiz Assos’tan Edremit’e kadar ulaşarak deniz yolunu sağlamak. Devamında bu rotayı oluşturmayı planlıyoruz. Tabi ayrı bir proje ayrı bir kaynak için çalışma yapılması lazım.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com