GEL ZAMAN GİT ZAMAN, ASASINI YERE VURMUŞ BİR ADAM!

Bir şehir varmış, istihdam yokmuş. İnsanlar kâh mutlu kâh mutsuz yaşayıp giderlermiş. Küçük siyasi kavgalar, ufak tefek hırsızlıklar, yılda bir kaç kez cinayetler, intiharlar, arazi kavgalarını da saymazsak baya iyi bir şehirmiş. O kadar kusur kadı şehrinde de olur!

Neyse efendim, bu şehirde bir boğaz varmış, yedi düvele destan! Dilden dile güzelliği dolaşır, 72 milletten beşer bu boğazı görmeye gelirmiş. Bu güzel şehrin insanları sakin sakin yaşarlarmış. Hatta daha büyük şehirlerden insanlar bu şehre gelir, kendilerine şirin köy evleri yapar, organik tarım ile uğraşarak da tarımsal faaliyetlere renk katarlarmış. (Masal dedik ama…) Gel zaman git zaman, asasını yere vurmuş bir adam!

Ve buyurmuş ki, “Büyük şehir olasınız, hep büyük kalasınız!”

Düşünmüşler taşınmışlar, bitli bitli kaşınmışlar! Neremiz büyüyecek diye telaşa kapılan da olmuş, daha da küçülen de! Sanmışlar ki bazıları da büyükşehir olunca bir gecede dükkânlar büyüyüp fabrika olacak vesaire…

Neyse biri demiş ben ilçe mi olsam, biri demiş ben köy mü kalsam! Aylarca sürüp gitmiş bu mevzu… ( Masalın devamını bir dahaki ay anlatacağım, uyumaya devam edelim şimdi!)

Ben bu konuyu nereye bağlayacaktım… Hatırladım! Nüfusa göre yapılan bir düzenleme ile büyükşehir olma yasası değişirse nüfusu 500.000 üstünde olan iller büyük şehir olacak.  Olabilir. Yetkililer lütuf da bulunacak değil ya, karar bu yönde alınmıştır, işin uzmanı ben değilim. Ben zaten büyükşehirlilere sesleniyorum.

Gelme, gelme! Burası da büyükşehir oluyor gelme! Allah’ınızı seviyorsanız gelmezsiniz! Geliyorsunuz gitmiyorsunuz! Kendi şehrinizin standardında para kazanıp, burada ev ve arsa fiyatlarına tavan yaptırıyorsunuz. Senede iki ay kalıp minik domates ekip, sosyal medyaya foto koyuyorsunuz. İşte o kadar! Vallahi, canım biz de büyükşehir oluyoruz, telaşemiz var,  müsait değiliz artık!

“Burada aldığım üç artı bir’e verdiğim parayla ben bizim orada kümes alamam!” deyip deyip, zaten küçük ilimizi kalabalıklaştırdınız, kümes gibi yaptınız.

 Bir Yorum

  1. Ah Çanakkale'm

    Elimde bir miktar para vardı. Manisa’dan ev aldım. Çok büyüyor Organize Sanayi Çok Büyük. Türkiye’nin önde gelen OSB lerinden, İzmir 20 Dk. Falan filan. Paramın tamamı ile 2012 yılında 2+1 ev aldım. Aynı para ile Çanakkale hava limanı çevresi Truva caddesi cepheli 3+1 ev alabiliyordum. Geldik 2018’e. Şimdi Çanakkale’den almak istiyorum. Fakat Manisa’daki evi satsam burdan 1+1 anca alıyorum. Çanakkale neden bu kadar arttı. Neden bu kadar pahalı. Manisa’da çay içiyorum 1,5 TL, Çanakkale’de içiyorum 3 TL. İnsaf insaf doğup büyüdüğüm şehir ama çok pahalı arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com