Her eve aloe vera

Özellikle kozmetikte kullanıldığını bildiğimiz aloe vera bitkisi, artık saksılarla evimizde… Ulaşılabilir fiyatı ve artan popülerliği ile satışları artan aloe vera, hastalıklardan kozmetiğe birçok alanda faydası için kullanılıyor.

Aloe vera bitkisinin yaprak içinden elde edilen jeli, birçok derde deva oluyor. Son günlerde sıkça adını duyduğumuz aloe vera, genellikle kozmetik ürünleri ve ilaçlarda kullanılıyor. Ancak artık bu bitki herkesin evine girmeye başladı. Herhangi bir ürünün içinde karşımıza çıkan aloe vera, belki yeniden keşfedildi belki de saksıda kullanımı daha popüler oldu. Artık birçok insan içinde kimyasalların da yer aldığı ürünler yerine küçük bir saksıda da olsa, aloe vera jelini kendi evindeki bitkiden elde etmeyi tercih eder oldu.
Aloe veranın bilinen faydaları arasında; ısı yanıkları, güneş yanığı, sindirim sistemi, sedef hastalığı ve soğuk yanıkları da dahil olmak üzere deri koşullarında bir çare olduğu var. Aloe vera jel, aynı zamanda osteoartrit, bağırsak hastalıkları, ateş, kaşıntı ve iltihap tedavisinde kullanılır.Bunların yanı sıra astım, mide ülseri, diyabet ve radyasyon tedavisinin yan etkileri için sakinleştirici doğal bir çare olduğu söylenmektedir.. Depresyon, kabızlık, astım ve şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için de aloe veradan faydalanılmaktadır.

DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNÜ
Pazardaki çiçek tezgahında aloe veraya de yer veren Mehmet Şılak, son günlerde aloe vera satışlarında büyük bir artış yaşandığını ifade ederek şöyle dedi: “Yapraklarından az az keserek içindeki jel kullanılıyor. Kesildiği yerden bitki yarayı kapatarak büyümeye devam eder. Sonrasında tekrar kullanılır. Son dönemde fazla popüler. Doğal kozmetik ürünü gibi düşünülebilir. Yaraya, yanığa, kaşıntıya her şeye iyi geliyor. El kremi olarak kullanıyorlar. Yüzü gerginleştiriyor.”

ALOE VERA NASIL YETİŞTİRİLİYOR?
Tüm bu bilgilere bağlı olarak, uçuk olmayan fiyatlarıyla aloe vera, çiçekçi dükkanlarından pazara kadar herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yerlerde satılıyor. Fiyatları 50 TL ve 5 TL arasında, boyutlarına göre değişiyor.
Şılak, bitkinin bakımını şöyle anlatıyor: “Çok güneşi sevmez. Kış güneşi çok sıkıntı yaratmaz ama yazın bitkiye zarar verebilir. Loş ortamı ve suyu çok sever. Direk güneşi almaması gerekiyor. 4 mevsim boyunca var olan bir bitkidir.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com