İskelede Çatlak

Çanakkale ile Avrupa Kıtasını birbirine bağlayan ve karayolu ulaşımında kilit noktada bulunan Lapseki Arabalı Vapur iskelesi, bakım ve onarım çalışmasına girdi. İskelenin rampasında meydana gelen çatlak, GESTAŞ tarafından fark edildi ve yenileme çalışmasına başlandı.

Çanakkale ile Avrupa Kıtasını birbirine bağlayan her gün yüzlerce aracın Gelibolu’ya geçiş yaptığı Lapseki iskelesinde geçtiğimiz dönemde çatlaklar meydana geldi. İskelenin iki ana rampasından sağ tarafta bulunan yanaşan rampasına 5 metre uzaklıkta zeminde derin çatlak oluştu. Oluşan çatlak neticesinde İskele bakım ve onarım çalışmasına alındı. GESTAŞ tarafından iskelenin çatlak olan tarafı gemi yanaşımına ve araç girişine kapatıldı. Güvenlik önlemleri neticesinde yetkililer üzerlerin “Yenileniyoruz” yazan bariyerler ile rampanın girişinde tedbir aldı. İskelenin yaya yolunda oluşan deformelerde bakıma alındı. Yayaların yaya tarafından giriş yaptıkları iskelenin yürüyüş yolu bariyerle kapatıldı ekiplerce çalışmalar başladı. Zeminde, parke taşlarında ve yürüyüş yollarında çalışmalar devam ediyor.

“İSKELE 4 METRE GENİŞLEYECEK, ARAÇ KAPASİTESİ ARTTIRILACAK”

GESTAŞ’tan edinilen bilgiye göre Lapseki iskelesinin ayakları ve betonarmesi güçlendiriliyor. Güçlendirmeler sonucunda iskelenin araç potansiyelinin de artacağı aktarılan bilgiler arasında yer aldı. İskele yapılan çalışmalar neticesinde 4 metre genişletilecek. Genişleme sonrası İskele’nin araç kapasitesi artış gösterecekken daha çok yolcu ve araç Avrupa kıtasına geçiş sağlayacak. Çalışmaların en kısa sürede bitirileceğini belirten GESTAŞ genişletilen iskelede yayaların da unutulmadığını belirtti. Mevcut kazık betonarmeler güçlendirilirken güvenli yaya koridoru da oluşturulup, genişletilecek.

“ÇALIŞMALAR EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

Şu anda kısıtlı rampa ile hizmetlerine devam eden Lapseki İskelesi’nde son durum bu şekilde olurken mevcut sorunların en kısa sürede aktarılacağı belirtildi.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com