“AŞIRI HAYVAN SEVERİZ!”

Hayvan severlik! Son yılların popüler duyarlılığı.
Bu insan grubu neden kendisine bu ismi veriyor?

“Hayvan Severler”
Daha da ötesinde şunu sormalı: Hayvanları sevmek ne zamandır bir lüks?
Tüm canlıların bir arada yaşadığı dünyada, bir türün diğerini sevdiğini ekstraymış gibi sürekli ilan etmesi ne derece samimi?
Belki de birileri, sevmek ve sahiplenmeyi karıştırıyor.
***
Modern zamanda birçok insan, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için yapmak istemediği işleri yaparak hiç konuşmayacağı insanlarla muhatap oluyor. Çoğu insan yalnız. Kime sorsak anlaşılmadığını düşünüyor. Gerçek anlamda yalnız olan da yalnız, kalabalıklarla yaşayan da…
Dolayısıyla herkes bir şekilde duygusal tatminin peşinde. Farkında olarak ya da olmayarak.
***
Örnek olarak kedi. Evinde kedi bakan ‘hayvan sever’ler, ya üniversite öğrencisi ya da yaşlı-terk edilmiş-yalnızlar. Öğrenciler biraz popüler kültür takipçiliğinin azizliğine uğrayan grup olsa da diğer grup, yalnızlığını hayvanların dostluğuyla yok sayıyor. Çoğu kişiden duyarız ‘insanlar gibi değil hayvanların dostluğu.’
Değil tabii.
Hayvanlar konuşamıyor bir kere. (Konuşmak yalnızca kelimelerle olmuyor diyenleri duyar gibiyim) Sahibinin ona sunduklarına itirazı olmuyor çoğu zaman. Karınları doyduğu, sırtları sıvazlandığı sürece sadakatini koruyor bu canlılar. Elbette bunu insanlar yaptığında olay bambaşka bir boyut kazanıyor.
Çünkü; “sosyal güdü.” Hayvanlarda bulunmayan ama insanların sahip olduğu “sosyal güdü.”
Pekiii; sosyal güdüye sahip olmayan bir canlı ile sahip olanı kıyaslamak ne kadar doğru?
***
Bana göre bu hayvan seviciliği güzellemelerinin aşırısı içinde biraz ait olma duygusu, biraz   vicdan mastürbasyonu var. Hayvanları seviyor ve yaşam alanlarına saygı duyuyor olmalıyız, evet. Fakat bunu afişe etmek, duygusal tatminimizi -sırf karnını doyurup, bir yuva verdik diye- bize cevap bile veremeyen bu canlılar üzerinden yapmamalıyız. Hayvanları seviyoruz derken samimiyet duygumuzu yitirmemeliyiz.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com