At arabasından helvaya yolculuk

71 yaşındaki Recep Uyar; at arabası imalatıyla başladığı çalışma hayatına 25’li yaşlardan itibaren devam ederek, 40 yılı aşkın süredir helva satışı ile vatandaşa hizmet veriyor. Bilinen köklü tatlılardan, köpük-petek gibi adlarla anılan helva, Recep Uyar tarafından 7’den 70’e ulaştırılmaya devam ediyor.

ÇÖĞENDEN TATLIYA
 71 yaşındaki Recep Uyar, neredeyse 45 senedir helvacılık yaparak geçimini sağlıyor. Helvacılığın öncesinde yani çocukluğunda baba mesleği olan at arabası imalatçılığı yapan Uyar, yeni nesil arabaların piyasaya sürülmesiyle helvacılığa başlamış. Helvanın çıkış tarihi için, “Bu helvanın tarihini bilemiyorum. O kadar eski. Ben 500 diyeyim sen 1000. Ben bunu aşağı yukarı 45 senedir satıyorum.” diyen Uyar yapımını ise şöyle anlatıyor: “Bu helvanın ana maddesi çöğen bitkisidir. Bu ağaca benzer, ağaç dalları yaprakları ve kökü vardır. Kalın tarafları kullanılır. Kaynatılır ve suyunu alınır. Tortusu atılır. O su köpük halinde karışa karışa köpük olur. Fakat çok acıdır. Tatlandıran şekerdir. İçine şeker girdiğinde tam kıvamında helva olur. Çöğenle karışır, şekerle karışır tatlı olur.”

“SUSAMSIZ OLMAZSA HELVA AÇILMAZ”
“Açılan helva da yapılırken susam kullanılır. Susam eklenmezse açılmaz. Aslında o yüzden eklenir susam. Çıkış noktası da budur. Başka türlü açılmaz. Susam bazı kişilerin midesine dokunur. Fakat burada dokunmaz. Çünkü bu helva onu yok ediyor, öğütüyor.”

“ESKİDEN AT ARABASI İMALATÇISIYDIM”
Helva; susamlı, yer fıstıklı ve gofretli çeşitleriyle 1 TL ve 1.5 TL’den satılıyor. Emekli olduğu için kazancının kendisine yettiğini söyleyen Uyar, eski işinden bahsederken şu cümleleri kullandı: “Ben esas sanatkarım. Araba imalatçısıydım çok eskiden. At ve öküz arabası. 40’lı 50’li yıllarda araba yokken benim yaptığım taksi, kamyon oluyor. Neredeyse 100 yıl önce babamın mesleğiymiş o zamanlar. Ben de 3 yaşından 20’li yaşlara kadar imalathanelerdeydim, babamla. Helva daha da eski. Çanakkale’de imalatı yok. Balıkesir ve Keşan’da var. Keşan her tarafa dağıtıyor. İstanbul, Bursa, İzmir.”

“HERKESİN ÇOCUKLUĞUNDA BU HELVA VAR”
Recep Uyar, müşterileriyle fırsat buldukça geçmişten sohbet ediyor. Uyar, insanların tepkisini ve işine olan sevgisini ise “Görenler seviniyorlar. ‘Bu helvayı çocukluğumda yerdim.’ diyorlar. Onlar da benim yaşımda. Hala da ben devam ettiriyorum. Hepimizin çocukluğunda var bu helva. Benden başka da yok sayılır. İnsanları böyle uzun yıllardır var olan bir lezzeti sunmak güzel bir şey.
İnsanlar bunu tatlı diye yiyor ama ben bunu ilaç niyetine satıyorum. Mideyi rahatlatır, gaz yaparsa eritir, midedeki ekşimeyi anında keser. Aç ve tok karnına yenir. Yemek yediğin zaman kolaya sodaya gerek yok, sindirimi kolaylaştırır. Kimse bu özelliğini bilmiyor. Çok memnunum, işimi çok severek yapıyorum. 7’den 70’e herkese hitap ediyorum.” sözleriyle anlattı.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com