Her yer telefon, her yer dolandırıcı

1997 yılında her köye çekilen telefon hatları haber olurken aradan geçen 20 senede nüfusun yüzde 95’i akıllı telefon kullanır hale geldi.

1997 yılı Ocak ayında gazetemizde yer alan haberde ‘Her yanımız  telefon” başlığı atmıştık. Haberde telefon olmayan ev ve köy neredeyse yok,  telefon mektup ve telgrafın yerini aldı, her yıl yeni yatırımlar yapılarak ihtiyaç sahiplerine cevap verilmeye çalışılıyor, gün geçmiyor ki yeni hatlar çekilmesin, iletişimin önemini kavrayan Türk halkı verilen hizmetlerden genellikle memnun ifadelerini kullanmıştık.

Aradan geçen 20 senede dünyadaki teknolojik gelişmelere hızla ayak uydurarak, nüfusun yüzde 60’ı internet kullanır hale geldi.  Akıllı telefonlar, mobil uygulamalar ve internet vatandaşın hayatına girince, beraberinde bazı sorunları taşıdı. Son yıllarda ardı arkası gelmeyen telefon dolandırıcılığı konusunu CHP Milletvekili Bülent Öz meclis gündemine taşıdı.

NÜFUSUN YÜZDE 95’İ İNTERNET KULLANIYOR

Ajans Press, 2017 yılı internet kullanım istatistiklerini ve medya yansımalarını inceledi. Ajans Press’in Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de internet kullanıcı sayısı, Ocak 2016’dan itibaren 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 6 milyon kişi arttı. Böylelikle internet kullanıcı sayısı 354 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 482 milyon kişiye ulaştı.

Ajans Press’den edinilen bilgiye göre, Türkiye’deki yetişkin nüfusun yüzde 95’i cep telefonu, yüzde 75’i akıllı telefon kullanırken, dizüstü veya masaüstü bilgisayar kullanım oranı yüzde 51 oldu. Tablet kullanım oranı yüzde 17 olan Türkiye’de, bilgisayar başında geçirilen ortalama vakit günde ortalama 7 saat olarak belirlendi.Türkiye’deki internet kullanımı oranı ise, yüzde 60 ile dünya ortalamasının üzerinde yer aldı.

 Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com