Hayvan Seven Dükkan

Soğuk kış günlerinde insanlardan medet bekleyen hayvanlara kapılarını açan bazı mağazalar, müşteriler tarafından sosyal medya lincine maruz kalıyor. Büyük markaların bile karşılaştığı bu durum Çanakkale esnafını ise teğet geçiyor. Karınca Moda, müşterilerinin çoğunluğu ile beraber durumdan gayet memnun olduklarını ifade etti.

Soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına biraz olsun daha sıcak bir ortam sağlamak adına yuva yapma çağrıları, mama bırakma çağrılarının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Vatandaşlar evlerinin önünde, esnafın bazısı da dükkanlarının önünde sokak hayvanlarının hayatta kalabilmesi için yiyecek ve soğuktan daha az etkilenmesi için kartondan dahi olsa kulübeler bırakmaya başladı. Vatandaşın yanı sıra belediye de hayvanlara ayırdığı bütçe ile park ve bahçelerde kedi evleri bulundurmaya başladı. Hatta bazı mağazalar, soğuğa insanların zor dayandığı günlerde hayvanlara kapılarını açık bırakıyor. Bu durum hayvanlarla bir arada yaşadığımızı kabullenen ve duyarlılık gösteren vatandaşlar tarafından sempatiyle karşılanırken bir grup ise karşı duruyor.

Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyalarla hayvanları mağaza içine sokan markalardan alışveriş yapılmaması şeklinde uyarılar yapılıyor. Gerekçe olarak da hijyenik olmadığı gösteriliyor. Hayvanların tüylerinin giysilerde kalarak hastalığa yol açabileceği söyleniyor.

“KEDİ SAYESİNDE BİZİ TERCİH EDİYORLAR”
Bu genel durumun aksine hayvan severlerin sayısının oldukça fazla olduğu Çanakkale’de küçük esnaf da hayvan sevgisiyle karşılık veriyor. Karınca Moda’nın sahibi Didem Yavaş; “İnternette başlatılan olumsuz kampanyaları ben de gördüm. Ben hayvan sever bir insanın böyle düşünemeyeceğini düşünüyorum. Hayvanlara bir ilgisi, bir sempatisi varsa rahatsız olmazlar diye düşünüyorum. Tabii sevmeyen bir insan da rahatsızlık duyar. Onlara da saygı duymak lazım. Bizim müşterilerimizden de oluyor bazen. “Kedi mi var?” diyenler oluyor. Onun için gelen ve bu yüzden bizi tercih ettiklerini söyleyen de çok müşterimiz var. Aynı duyguya sahip olduğumuz insanlar da var. Dediğim gibi tersi bir durumda rahatsız olunuyordur. Bizler de yaşıyoruz. Kıyafetlere sürünüyor hayvanlar, tüyleri kalıyor diye. Dükkanlarda hayvan bakan esnaf çok arttı. İlgi de oluyor. Biz bu durumdan memnunuz. Sokak hayvanlarını da besliyoruz. Olumsuz tepki daha az, artılarıyla daha çok karşılaşıyoruz. Çok hoşuna gidiyor müşterilerimizin, fotoğrafını çekenler oluyor. Bu durum bizi de hoşnut ediyor.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com