“Açık ara birinci parti olacağız”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Danışma Kurulu toplantısında konuşan İsmet Güneşhan, Çanakkale’nin Büyükşehir olması halinde CHP’nin yine açık ara birinci parti olacağını vurguladı. Güneşhan, “Çanakkale büyükşehir olursa da yine iddia ediyorum burada… Açık ara birinci parti olacağız. Biz büyükşehirde de Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dalgalandıracağız.” dedi.

Kongre sürecinin ardından ilçe danışma kurulu toplantılarını da hızla tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi il örgütü, dün İl Danışma Kurulu Toplantısında bir araya geldi. İl Başkanı İsmet Güneşhan başkanlığında düzenlenen toplantıya YDK Üyesi ve Eski Dönem Milletvekili Serdar Soydan, Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile ilçe başkanları, ilçe saymanları, ilçe sekreterleri katıldı. Önceki danışma toplantılarının aksine toplantı, üyelere açık gerçekleştirilmedi.

Toplantının açılış konuşmasını İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptı. Büyük kurultaya doğru örgütlerin güven tazelemiş bir şekilde gittiğini ve 2019 seçimlerine en iyi şekilde hazırlanarak gireceklerini belirterek konuşmasına başlayan İl Başkanı Güneşhan, “İlçelerimizin danışma kurulu toplantılarını yaptık. Bugün de il danışma kurulu toplantısında ortaya çıkacak görüş doğrultusunda kurultay delegelerimiz, Ankara’da yapılacak olan kurultayda örgütümüzün görüşlerini aktarmaya çalışacaktır.”

“BİR ARADA OLMAK ZORUNDAYIZ”

Güneşhan konuşmasına şöyle devam etti:

“Zor dönemler geçiriyoruz. Bu dönem hiçbir dönemde olmadığımız kadar riskli ve sıkıntılıyız. Cumhurbaşkanı seçimleri, Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden bir tanesi…  Parlamenter ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti ya yoluna devam edecek ya da artık bir başka yöne doğru hızla ilerlemeye devam edecek. O nedenle 2019 seçimlerinde biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bir şeye karar vereceğiz; Ya demokrasi ya tek adam diyeceğiz. Bu noktada CHP’ye çok önemli görevler düşmekte ve Türkiye’nin tekrar yörüngesine oturması için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak ve bir arada olmak zorundayız.

Referandumdan sonra Türkiye’de tek adam yönetimi söz konusu… Bu da otoriter bir yapı ve beraberinde de diktatörlüğe giden bir yapı. 18 aydır ülkemiz OHAL ile yönetilmekte ve demokrasi ile temel hak ve özgürlükler gibi evrensel haklar askıya alınmış ve uygulanmamaktadır. Sadece yargı, yürütme ve yasama değil dördüncü kuvvet olan medya da AKP iktidarının güdümü altına girmiş durumdadır. Bizim öncelikli görevimiz Çanakkale, biz öncelikli sorunu olan yerel ve genel seçimlerde partimizi açık ara birinci parti yapmaktır. Yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak zaten son derece başarılıyız. Önümüzdeki süreçte daha da başarılı olacağımıza inanıyorum.

“BÜYÜKŞEHİR OLURSA DA AÇIK ARA BİRİNCİ OLACAĞIZ”

Büyükşehir olma ihtimali çok yüksek. Biz il örgütü olarak Çanakkale büyükşehir olsa bile hazırız. Ancak parti olarak büyükşehre karşıyız. Yerinden yönetimin egemen olmasına hakim olmasını ve güçlenmesini istiyoruz. Biz belediyelerin kapanmasını değil, yeni belediyelerin oluşması taraftarıyız. Çanakkale’de birçok beldede belediyeliklerimiz vardı. Nüfusu 2 binin altına düştüğü için bu belediyeler kapatıldı. Yakınımızda Erenköy var, Kumkale var. Orada yaşayan  yurttaşlarımıza soralım. Hiç biri memnun değil. O nedenle yerel yönetim anlayışımız gereği, yetkilerin merkezden yerele aktarılması ve yerelin güçlendirilmesi ana düşüncemizdir. Çanakkale büyükşehir olursa da yine iddia ediyorum burada… Açık ara birinci parti olacağız. Biz büyükşehirde de Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dalgalandıracağız.

“AKP İKTİDARINDAN MUTLAKA HESABI SORULACAKTIR”

Afrin değerlendirmesi yaparak konuşmasına son veren Güneşhan, “Genel Başkanımızın da dediği gibi keşke barış yoluyla çözülebilseydi. Ben ordumuzun görevini bir an önce bitirip ülkemize geri dönmesini ve daha fazla şehit verilmemesini diliyorum. Orada şehit olan şehitlerimize de Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye’yi bu Ortadoğu bataklığına itekleyen AKP ve Saray iktidarından mutlaka bunun hesabı sorulacaktır.” dedi.

Toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Eylem Gözeldere

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com