Tüketiciye müjde!

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru için ödenen parasal sınırlar, ilçelerde 4570 TL’ye illerde ise 6860 TL’ye çıkarıldı.

Aldığı ürün ve hizmet nedeniyle mağdur olan tüketiciler için müjdeli haber geldi.  Başvuru için gerekli olan parasal üst sınırlar yüzde 14.47 artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; ilçelerde yaşayan tüketici sorun yaşadığı bir ürünün değeri 4750 liranın altındaysa ilçedeki hakem heyetlerine başvuru yapabilecek. Bu tutar daha önce 2400 liraydı. 20 Aralık’ta 4000 liraya çıkarılmıştı.

Tüketici illerdeki hakem heyetlerine başvuru yapacaksa burada limit 6860 lira olarak uygulanacak. Örneğin 6 bin liralık bir iPhone aldıktan sonra mağdur olan tüketici, satıcıyla ilgili sorun yaşarsa mahkeme masrafı ödemeden hakem heyetine gidip sorununa çözüm arayabilecek. Bu limit de 2017 başında 3600 lirayken 20 Aralık’ta 6000 liraya çıkarılmıştı.

TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, yeni uygulamanın adliyelerin yükünü  azaltacağını, tüketicinin lehine olduğunu vurgulayarak; “6502 sayılı yeni tüketici sayısına göre. 2018’in başından itibaren ilk tüketici hakem heyetine başvuru üst sınırı 6860 TL, kaymakamlık bünyesinde bulunan ilçe tüketici hakem heyetlerine başvuru oranını ise 4750 TL oldu. Bu tüketicilerin lehine bir çalışma oldu. Aynı zaman da adliyenin de yükünü biraz daha hafifletecek.” dedi.

FİŞSİZ ALIŞ VERİŞ ALIŞ VERİŞ DEĞİLDİR

Tüketicilerin hak arama konusunda daha bilinçli olması gerektiğini ve belgeli alışverişlerin olmazsa olmaz olduğunu her fırsatta vurgulayan Şube Başkanı Berkit; “Tüketici her alışverişinde muhakkak fiş almalı, bunu saklamalıdır. Alışveriş fişleri herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında belge niteliğindedir. Ürünün ayıplı çıkması haline izlenecek yolların tamamında bu belgelere ihtiyaç vardır. Arızalı ürünlerde servis fişi muhakkak alınmalı, garantiye gitmiş ürünlerde de bunu belgeleyen fişler olmalıdır. Aksi halde hak aramanın imkanı yoktur.”

Adli süreçlerin uzunluğundan tedirgin olan vatandaşlara da seslenen Berkit, “2008-2014 arasında konut, taşıt ve tüketici kredisi kullana, Merkez İlçedeki 25.000  dosya paralarını geri aldı. Bu davalar bir dönemde yoğunluk yaratsa da artık işler daha hızlı çözülür hale geldi.” dedi.

Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com