Kimyasal saldırılarda ne yapmalı?

AFAD çeşitli yerlere astığı afişlerle vatandaşı kimyasal saldırılara karşı uyarıyor. Asılan afişlerde kimyasal saldırılar karşısında ne yapılması gerektiği kentlilere aktarılıyor.

AFAD’ın kentin çeşitli yerlerine astığı bilgilendirme afişlerinde yer alan ifadeler şöyle: “İkaz alarm uyarılarını dinle, Ağzını ve burnunu nefes almanı engelleyemeyecek şekilde bir bez parçasıyla kapat, dışarıdaysan kapalı bir alana sığın, üst katlara çık, kapı ve pencereleri kapat, musluklardan su içme, öğretmenlerinin ve ailenin uyarılarını dinle.”
AFAD aynı bilgilendirmeleri internet sitesi üzerinden de yaparak merak edilenleri yanıtlıyor. Sitede yer alan bilgiler ise şöyle:Bir an önce kapalı bir alana girin ve içeri alabileceğiniz hayvanları da beraberinizde getirin. Bütün kapı ve pencereleri sıkıca kapatın ve kilitleyin. Kilitlemek kapı ve pencerelerin daha sıkı kapanmasını ve böylece gazlara karşı daha etkin bir koruma sağlayacaktır.Klimaları, ısıtıcıları ve tüm havalandırmaları hemen kapatın. İçeri hava girebilecek her türlü sistemi kapatın.Sığınma yeri olarak belirlediğiniz odaya gidin ve kapısını kapatın.Radyoyu açın ve telefonu her an kullanmak üzere yakınınızda bulundurun. Acil bir durum olmadıkça telefonu kullanmayın.

Sığınma odasında gaz sızıntısı olabilecek bütün aralıkları ve havalandırmaları bantla sıkıca kapatın.Elektrik prizlerini ve açıklıklarını kapatın. Lavabo ve tuvaletleri her zamanki gibi kullanabilirsiniz.Radyoyu devamlı dinleyin ve dışarı çıkmanızın güvenli olduğu talimatı verilene kadar sığınma odasını terk etmeyin. Saldırı gerçekleştiğinde eğer taşıtlarda iseniz pencere, kalorifer ve havalandırma sistemlerini derhal kapatın. Eğer başka bir seçeneğiniz varsa taşıtlarda sığınmayı tercih etmeyin ve en yakın sığınma bölgesine gidin.Kimyasal saldırı anında eğer açık alanda bulunuyorsanız ve hemen girebileceğiniz kapalı ve korunaklı bir alan yoksa bulabileceğiniz en yüksek yere çıkın. Kimyasal gazların birçoğu havadan ağır olduğu için yere çökecektir.”

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com