En çok Ayıplı Malları şikayet ettik

2017 yılında Çanakkale Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan toplam 1199 kişi başvuru yaptı. En çok şikayet 465 kişi ile “ayıplı mal” konusunda oldu.
Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla il merkezlerinde ve ilçe merkezlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan Tüketici Hakem Heyetleri, vatandaşların hakkını korumaya devam ediyor. Gelen başvuruları değerlendiren heyet kurum ve kuruluşlardan her türlü bilgiyi isteyerek araştırma yapabiliyor. Heyetler gerekli görülen durumlarda bilirkişiden de yardım alabiliyor.
Yapılan açıklamalara göre Türkiye genelinde 2017 yılı boyunca Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuru sayısı 587 bin 244 kişiye ulaştı.

ÇANAKKALE’DE EN ÇOK HANGİ KONUDA BAŞVURU VAR?
2017 yılı boyunca Çanakkale’de Tüketici Hakem Heyeti’ne 1199 kişi başvuru yaptı. Yapılan başvurularda başı 465 kişi ile “ayıplı mal” konusu çekti. Hakem Heyeti’ne taşınan şikayetlerdeki diğer konuların sıralaması ise sayı çokluğuna göre şöyle; Tüketici kredisi (241), abonelik sözleşmeleri (94), ayıplı hizmet (59), iş yeri dışında kurulan sözleşmeler (48), mesafeli sözleşmeler (48), garanti belgesi (35), kredi kartları (15), sigorta sözleşmeleri (12), satış sonrası hizmetler (8),taksitle satış (3) ve diğer.
Haksız şartlar ve süreli yayınlar-promosyon konularında ise Hakem Heyeti’ne başvuru yapılmadı. İlçe merkezinde yapılan 91 başvurudan 88’i ise tüketicinin lehine sonuçlandı.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com