Ekonomik Kalkınma için Güvenli bir iş ortamı

Çanakkale Gümrük Müdürü Ali Yiğit tarafından yapılan basın açıklamasında 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’ne değindi.

Çanakkale Gümrük Müdürü Ali Yiğit, yaptığı basın açıklamasıyla “Dünya Gümrük Günü” hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Yiğit’in açıklamasında şu cümleler yer aldı: “Ülkemizin de kurucu üyesi olduğu ve halen 180 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün (DGÖ) temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanmış ve 1952 yılında yürürlüğe girmiştir. Anılan Konsey ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde 17 ülkenin katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilmiştir.

Bu çerçevede; Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde ve DGÖ merkezinde “Dünya Gümrük Günü” olarak belirlenmiştir. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü, her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmakta olup, 2018 yılı ve özellikle 26 Ocak Dünya Gümrük Günü için ‘Ekonomik Kalkınma için Güvenli Bir İş Ortamı’ sloganı belirlenmiştir.

Bu bağlamda müdürlüğümüzce işlemler aktif yöntemlerle değerlendirmeye tabi tutulmakta bu şekilde elde olunan bilgilere göre yasal ticaretin basitleştirilmesi, yasadışı ticaretin önlenmesi politikası çerçevesinde, yasal yollarla gümrükte iş yapan gerçek ve tüzel kişilerin işlemleri kolaylaştırılırken gümrük suçlarıyla da etkin bir şekilde mücadele edilmektedir.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com