Ticaret-Siyaset-Tarikat Üçgeni

Esenler’de bulunan Uğur Mumcu Parkına karanfil bırakılarak başlayan Uğur Mumcu anması, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’ne kadar yapılan yürüyüşün ardından devam etti. Çanakkale CHP Merkez İlçe öncülüğünde sürdürülen etkinlik akşam saatlerine kadar sürdü. Etkinlikte Uğur Mumcu’nun en vurucu sözlerine değinildi.

Çarşamba günü Prof. Dr. Türkan Saylan Tesisleri’nde saat 19.00’da başlayan Uğur Mumcu anmasında türküler, şiirler ve konuşmalar yer aldı. Uğur Mumcu’nun yaşamı ve aktardıkları konuşulan gece, Çanakkale CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından organize edildi. Organizasyonda herkese Uğur Mumcu’nun “Sesleniş” şiirinden dizlerin bulunduğu bir poster verildi.

“DEĞİŞKEN BİR DIŞ POLİTİKAMIZ VAR ARTIK”
Etkinliğin açılış konuşmasını Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Ergün yaptı. Ergün konuşmasında usta gazeteci Uğur Mumcu ile aynı kaderi paylaşanları yeniden hatırlatarak şöyle konuştu: “Kendisi ne diyordu; “Ben Atatürkçüyüm, ben cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim, ben bağımsız Türkiye’den yanayım… Öyleyse vurun parçalayın, her parçamdan benim gibiler çıkacaktır.” Geçmişte Orta Doğu’nun güvenliği, ara bulucu ülke konumundayken, yön belirleyici bir politikamız varken bir gün diğer bir günü tutmayan değişken bir dış politikamız var artık. Dış politikayı iç politikada siyaset yapmayı alışkanlık haline getirmiş, dışarıya başka kendi halkına başka konuşan iktidar tarafından yönetiliyoruz.”
Ergün’ün konuşmalarının ardından; Emekli Öğretmen Şerife Ergun, Kent Konseyi Kültür ve Sanat Başkanı Zerrin Saraçoğlu ve Yüksek Lisans öğrencisi Ali Kalvelioğlu okudukları şiirler ile Mumcu’yu andı.

“TİCARET-SİYASET-TARİKAT ÜÇGENİ”
Şiirlerin ardından Eğitim Sen Şube Başkanı Filiz Savaş, sözü alarak şöyle konuştu: “Uğur Mumcu, laiklik ilkesinin adım adım yok edildiğini söylerken şu sözleri kullanıyordu; “Televizyon bu görüşün aracı olmakta. Açık oturum altında tek görüş savunulmakta. Oh ne kolay. Çek bir besmele gelsin paralar…Elhamdülillah Müslümansız, elhamdülillah milyarderiz. Bir kolumuz siyasette öbür kolumuz ticarette. Ayaklarımız da tarikatlarda. Bir üçgen bu. Ticaret siyaset ve tarikat üçgeni…”
Program türküler eşliğinde sona erdi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com