Mumcu, katlinin 25. yılında anıldı

24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önünde, aracına konan bombanın patlatılması sonucu katledilen araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenlendi. Esenler Mahallesi’nde yine kendine ithafen yapılan parkta gerçekleştirilen törene siyasiler akın etti.

24 Ocak 1993 yılında Ankara’da evinin önünde aracına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu katledilen Uğur Mumcu, Perşembe günü kentte anıldı. Mumcu’nun anma töreni, Esenler Mahallesi’nde bulunan Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleşti. Anma törenine CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, CHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Süleyman Erte, Atatürkçü Düşünce Derneği adına Ayşegül Çalışkan, Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Uğur Mumcu, kendi adının verildiği parktaki heykelinin önünde anıldı. Anma töreninde Mumcu’nun heykelinin önüne karanfiller bırakıldı. Karanfiller bırakırken çok sayıda vatandaş Mumcu’nun anısına mumlar yaktı.

“UĞUR MUMCU DEVRİMCİ VE İLERİCİ BİR GAZETECİYDİ”

Törenden CHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Süleyman Erte yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe ve İl Başkanlığının düzenlemiş olduğu gazeteci, düşünür, yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 25. yılında burada buluştuk. Uğur Mumcu devrimci ve ilerici bir gazeteciydi. Bu günlere gelmemizde, laik düzeni korumamızda ve cumhuriyet yanlısı olmamızda Mumcu’nun düşüncelerime büyük bir katkısı olmuştur. Mumcu karanlık güçlerce suikaste kurban giderek vefat etmiştir. Usta yazarımızın sözlerinden birini sizlere okumak isterim. (Ben Atatürkçüyüm, ben laikim, ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben terörün karşısındayım, ben çıkarcıların ve vurguncuların düşmanıyım. Bugüne kadar yazdığımız hiç bir konu yalanlanamadı)” dedi.

“BU ÜLKEDE YİĞİTLER YA ASILIYOR YA KATLEDİLİYOR”

Anma törenine son anda dahil olan Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan ise Mumcu için, “25 yıl önce yola çıktık Kepez’de. Dediler ki Uğur Mumcu katledildi. Öğlen Cumhuriyet Meydanı’nda bir drama var dediler. O zaman yola çıktık ve yolda kaza yaptık. Arabamla ben o gün orada takla attım. O günü hiç unutamadım. Yiğit bir insandı. O yiğitliği noktasında, bu ülkede o yiğitleri hep katlediyorlar. Ya da Deniz’ler gibi asıyorlar. Ama en çok sevdiğim türkü Selda Bağcan’ın Uğurlar Olsun türküsüdür. Onu sevgiyle ve saygıyla anıyorum. Üzüntülüyüz.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com