Özgürlük

Mikrofon ve kamera sokakta tura çıktı. Kamera kayıt derken mikrofon sorunlara kulak verdi. Vatandaş sokak röportajlarında elinde eteğinde ne sorunu varsa masaya yatırdı. Kent halkı “Sorunluyuz!” dedi.

Gündem Gazetesi olarak sokak röportajları serüvenine başladık. Bir kamera bir mikrofon, sokak sokak vatandaşın sesi olmaya çalışıyoruz. Vatandaş kamerayı gördüğü anda biraz paniklese de ruh halinin daralmasından olsa gerek, bir sorudan sonra kamera ile arkadaş olmaya başlıyor. Kameradan çekinen vatandaş, çok kısa bir süre içerisinde toplumsal kasılmanın ve daralmanın üzerinde oluşturduğu baskı ile konuşmanın heyecanını yaşar hale geldi. Baskı ve baskı organları ile gece gündüz, öğlen, ikindi preslenen birey düşüncesini ve fikirlerini adeta içine gömdü bugünlerde… İçsel sıkışma hastanelerin psikoloji bölümlerine talebi arttırdı. Kitapçılarda en çok satılan kitaplar kişisel gelişim kitapları oldu. Hal böyle olunca kamera gören vatandaşımız tepkisini ortaya koydu.

Geçen gün Yıldız Sağlam ile çıktığımız sokak röportajında vatandaşa tek soru sorduk. Çanakkale’nin en büyük problemi nedir?

Vatandaş hiç düşünmeden “otopark, trafik, hastane, acil, yozlaşma, yabancılaşma, kişisel kopuş, üretim eksikliği, pahalılık ve özgürlük” dedi. En can alıcı nokta, sorunlarmış gibi gözükse de röportajın en keyifli noktası kadınlarımızın bu kente mikrofonlara “özgürüz” demesi oldu. Sorunların gölgesinde, ruhsal travmalarımız olsa dahi nihayetinde Çanakkale’de özgürüz. Birçok kentin başaramadığı, birçok birliktelikte ulaşılması en zor olan sonuç haline gelen özgürlük, bu kentte dudaklardan dökülen ilk sözcük haline geldi.

Birçok sorun var kentte… Bu kadarcık metrekare üzerinde bu kadar insan yaşarsa bu insanların nereye sığacakları ve sığdıklarından ortaya çıkan görüntü, başlı başına bir sorundur zaten. İstanbul’un ve İzmir’in gölgesinde büyükşehirlerin arka bahçesi olan Çanakkale’de halk sorunlu! Halk evinden dışarıya çıktığı her dakika hemen hemen her gün bir sorunla karşılaşıyor. Her türlü soruna rağmen kadınlarımız özgürlük diyebiliyor.

Hal böyleyken bırakınız Troia’nın tanıtım yüzü Brad Pitt olmalı diyedursunlar. Bu kentin kadınları, tüm zarafetleri ve tüm özgüvenleri ile özgürüz dedikleri sürece bu kentin sırtı yere gelmez. Bir toplumda kadın huzurlu ve kendini güvende hissediyorsa o kent çağdaş bir kent midir bilinmez ama o kent mutludur.

Son söz söylemek gerekirse, Çanakkale halkı sorunlu ama özgürdür!

 



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com