Diyet şiddetine son!

Beslenme uzmanı, diyetisyen Begüm Aygündüz günümüz kadınlarına erkekler tarafından uygulanan diyet şiddeti üzerine bilgilerini gazetemizle paylaşarak eşlerin diyet görüşmelerine birlikte gelmelerini ve diyet listelerini  birlikte uygulamalarını tavsiye etti.

Birçok kadın manken gibi bir vücuda sahip olmak için ellerinden geleni yapıyor. Hatta çoğu da yanlış tıbbi uygulamalar ya da zararlı ilaçlar yüzünden, bu uğurda yaşamını kaybediyor.

Diyetisyen Begüm Aygündüz bir çok alanda şiddete uğrayan kadının diyet şiddeti ile de karşı karşıya kaldığını, bu sorunun eşlerle birlikte çözülmesi gerektiğini savundu ve bilgilerini gazetemizle paylaştı.

PSİKOLOJİSİ BOZULAN ŞİDDETE Mİ BAŞVURUYOR?

İşte Diyetisyen Aygündüz ile sohbetimizin satır başları:

“Erkeklerde yoğunluğu fazla olan testosteron hormonu, koroner kalp tıkanıklığına neden olduğu için erkeklerin yaşam süresini azaltır. En fazla psikolojik sorun yaşayan kadınlara nazaran erkeklerdir. Günümüz dünyasında baktığımız zaman en fazla erkek şiddetine maruz kalan ise kadınlardır.  Kadınlara erkekler tarafından uygulanan şiddetin de çeşitleri bulunuyor. Psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, fiziksel şiddet… Her birinin üzerinde ayrıca durulması, detaylı araştırmaların yapılması gerekiyor.

FİZİKSEL- PSİKOLOJİK- EKONOMİK ŞİDDET

Yalnızken ve/veya başkalarının yanında bağırmak, hakaret etmek, küfretmek, aşağılamak, küçümsemek, şantaj yapmak, başka kadınlarla kıyaslamak, nasıl giyineceğimize, nereye gideceğimize, kimlerle görüşeceğimize karar vermek; bu konularda baskı yapmak, kıskançlık bahanesiyle sürekli kontrol altında tutmak, başka erkeklerle konuştuğumuzda öfkelenmek, sadakatsiz olduğumuz konusunda şüpheci olmak, çocuğumuzun gelişimi, eğitimi gibi konularda eşit söz hakkımızı kullandırmamak gibi unsurlar psikolojik şiddetin içinde yer alıyor.  İtip kakmak, tokatlamak, tekmelemek, yumruklamak, hırpalamak, saçımızı çekmek, tartaklamak, kolumuzu bükmek, boğazımızı sıkmak, bağlamak, sert bir cisim fırlatmak, vurucu aletlerle ya da yakıcı maddelerle kaynar su, kezzap, sigara, vb.) bedenimize, yakınlarımıza ve eşyalara zarar vermek/zarar vermekle tehdit etmek ise fiziksel şiddet unsurları arasında.  Çalışmamıza izin vermemek ve kazancımıza el koymak gibi unsurlar da ekonomik şiddetin konuları…“

EŞİM BENİ BEĞENİYOR MU?

Kadınların maruz kaldığı çok önemli bir durum da diyet şiddeti.  Kadınlar genelde kendilerini, iyi, güzel, sağlıklı hissetseler de eşlerinin onları güzel görmemelerinden, kilolu ya da çok zayıf görmelerinden rahatsız oluyor. ‘Ben şişmanım’ ya da ‘zayıfım, güzel değilim’ olarak başlayan düşünce, daha sonra ‘Eşim beni beğenmiyor’a dönüyor. Buna bir nevi diyet şiddeti denilebilir.

“DİYETİSYENE BİRLİKTE GİDİN”

Bu tarz diyet şiddeti gören bayanların eşleriyle konuşarak onları da diyet görüşmelerine almayı tercih ediyoruz. Çünkü erkeklerinde eşlerinin diyetine eşlik etmeleri, birlikte yemek yapmaları, mutfakta vakit geçirmeleri, diyet başarısını artırıyor. Bayanlar haftada 1 kilo verecekse 2 kilo verebiliyor. Her ikisi birden bunun mutluluğu yaşıyor. Psikolojik açlık hissetmedikleri, sağlıklı kilo verdikleri için de kalıcı oluyor. Bireylere şunu tavsiye ediyorum; lütfen eşlerinizle diyetisyene gelin. Onlara destek olun. Her kadının kendine has güzelliği vardır. Bunu ortaya çıkarmak önemli. Kadınları diyet şiddetine maruz bırakmak yerine onlarla birlikte diyet yaparak, birlikte beslenme programları hazırlayarak sağlıkla kilo vermelerini tavsiye ediyorum.”

Dilek Akşen 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com