ÇASİAD Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TCMB geçen hafta düzenlenen Para Politikası Kurulu toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı ve para politikasında sıkı duruşa devam etti. Bankadan yapılan açıklamada iç talep ve dış talepte olumlu işaretlerin devam ettiği ancak enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki risk nedeniyle para politikasındaki gerektiği kadar sıkı duruşa devam edileceği belirtildi.
  • TCMB verilerine göre, Kasım ayında özel sektörün yurtdışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu geçen yılsonuna göre 4,5 milyar Dolar artarak 18,8 milyar Dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 14,8 milyar Dolar artarak 217,7 milyar Dolara yükseldi. Finansal sektörün toplam borcu geçen yılın aynı ayına göre %5,2 artarak 125,3 milyar Dolara, reel sektörün ise %4,3 artarak 111,3 milyar Dolara yükseldi.
  • TÜİK’in açıkladığı konut satışı istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 2017 yılında geçen yıla göre %5,1 artan konut satışları 1.409.314’e ulaştı. En çok konut satılan iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu.
  • Bloomberg HT tarafından hazırlanan Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak ayında önceki aya göre %27 artarak 87,8 değerini aldı. Endeksin bu kadar yüksek oranda artmasında büyüme ve istihdam verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesinde ve döviz kurlarındaki gerilimin azalması olduğu açıklandı.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu teyit ederek not görünümünü durağan olarak bıraktı. Yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin güçlü bir büyüme hızını yakaladığı belirtilirken 2017 yılı için büyüme beklentisi %6,8 olarak tahmin edildi.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • Bu hafta Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Zirvesi gerçekleştirilecek. Dünya ülkelerinin liderleri ve iş insanlarının katıldığı zirveye Türkiye’yi temsilen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılacak. Zirvenin tartışma konularında ortak sorunlarla mücadelede uluslararası işbirliğini canlandırmak konuşulacak.
  • ABD’de senatoda Cumhuriyetçiler ve Demokratların hükümet bütçesi konusunda anlaşamamaları nedeniyle hükümet geçici olarak kapandı. Anlaşmazlıktaki en büyük sorunun ülkeye kaçak olarak giren göçmenlerin çocuklarını koruyacak DACA programı olduğu belirtiliyor.
  • Çin’in 2017 yılı büyüme oranı %6,5 beklentilerin üstünde gelerek %6,9 seviyesinde gerçekleşti. Ülkede büyüme yıllık olarak 7 yıldır ilk defa hızlandı.
  • Japonya’da imalat sanayicileri güven endeksi Ocak ayında son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Önceki ay 27 puan olan endeksin 35 puana çıkmasında ekonomik büyümenin ve finansal piyasaların etkili olduğu belirtildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com