Aydınlık savaşçıları unutulmadı

Çanakkaleli Cumhuriyet Halk Partililer, 25 yıl önce katledilen Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu başta olmak üzere katledilen aydınlık savaşçılarını unutmadı. Yayınladıkları mesajlarla Mumcu’yu saygıyla yad eden CHP’liler, bugün Merkez İlçe Başkanlığı bünyesinde anma programlarında buluşacak.

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek; “Ergenekon, Balyoz, Oda TV gibi davalarda FETÖ’nün tetikçiliğini yapan, FETÖ’nün bankalarından alınan kredilerle lüks villalarda oturan, Kabataş yalanına hiç gözünü kırpmadan destek olan, havuz paralarıyla iftira atmayı görev sayan kişilere gazeteci, yazar denmesini Uğur Mumcu geleneğinden gelenler kabul etmemektedir. Çünkü Uğur Mumcu özgürlüktür, tarafsızlıktır, vatanseverliktir, antiemperyalizmdir, cesarettir, doğruları savunmaktır.

Kurtuluş Savaşı, kökeninde ‘antiemperyalist’ ve ‘antikapitalist’ düşüncelerin kutsal harcını taşır. Aydınlatılmayan bir faili meçhul cinayetle bedenen aramızdan ayrılan ama fikirleri yaşayan Uğur Mumcu’yu 25. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz.”
Cesur Kalem Mumcu, bugün 18:00’da Esenler Mahallesi Uğur Mumcu Parkı’nda ve saat 19:00’da Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde yapılacak anma etkinlikleriyle yad edilecek.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Kendisini kaybettiğimizde sadece bir babanın, bir eşin, bir gazetecinin acı kaybını hissetmedik. Mumcu’yla beraber, her insanoğlunun içinde var olması gereken vicdanı da kaybettik biz.  Biliyorum ki, Uğur Mumcu sadece araştırdıkları, yazdıkları, gizli kalması istenenleri açığa çıkardığı için öldürülmedi, o henüz yazmamış oldukları için de öldürüldü. Öylesine sağlam bir zihin, satır aralarında gizlenen boşlukları doldurduğu için rahatsız etti çeyrek asırlık saklı faillerini.

Tıpkı filozofun söylediği gibi aydınlanma için özgürlükten başka bir şey gerekmez. İşte bu karanlıklar da aklı, fikri her bakımdan özgürce kullanabilme fırsatını elimizden almaya çalışanların rengidir.

Ben, ülkemin güneşli ve aydınlık günlere kavuşacağını biliyor, karanlıklarda bile milyonlarca çiçeğin filizlendiğini görüyorum. Demokrasinin, özgürlüklerin ve adaletin hâkim olduğu barışla bezeli bir geleceğe inanıyorum. Çünkü bizler; Abdi İPEKÇİ, Muammer AKSOY, Bahriye ÜÇOK, Hrant DİNK, Onat KUTLAR, Necip HABLEMİTOĞLU ve daha nice kaybettiklerimizin hatırasına sahiplenerek, aklın ve bilimin ışığında, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün devrimlerinin yolunda başımız dik yürüyoruz.

25 yıl önce karlı bir Ankara sabahında, az önce vedalaşıp ayrıldığı ailesinden, yaşamından, halkından alçak bir pusuyla koparılan Uğur Mumcu’yu ve yine bir 24 Ocak gününde, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken makam aracında uğradığı hain suikasta kurban giden Gaffar Okkan’ı sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.”

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, yazılı bir açıklama yaparak 24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci, yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıl dönümlerini belirleyen 24 Ocak- 31 Ocak günleri arasındaki ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’nın 25’inci yıl dönümünde tüm demokrasi şehitlerinin anıları önünde bir kez daha saygıyla eğildiklerini belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“24 Ocak 1993’te katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu başta olmak üzere, menfur suikastlar neticesinde hayatlarını yitiren aydınların anısına düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası’nın yine bir yıl dönümündeyiz. Uğur Mumcu, Cumhuriyet düşmanlarıyla, karanlık ilişkiler yumağında devleti ele geçirmeye çalışan güçlerle, keskin kalemiyle, cesur yüreğiyle mücadele etmiş ve bunu canıyla ödemiştir. Mumcu gibi Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi aydınlar, geride kalan süreçte bu mücadelelerini sürdürürken yine bedel olarak canlarını vermişlerdir. Başta Uğur Mumcu olmak üzere, yaşamlarını Türkiye’nin çağdaşlaşma ve gelişme mücadelesine adayan tüm demokrasi şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Adalet mücadelesine emek veren, yaşamları ile bedel ödeyen nice değerleri de anmayı bir borç biliyorum. Bu vesileyle Zeytin Dalı Operasyonu’nda ve terörle mücadelede şehit olan tüm kahramanlarımıza da rahmet diliyorum. Saygılarımla.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com