Tüketici bilinçlensin diye!

Daha önce gazetemizde yer verdiğimiz Tüketiciyi Koruma Derneği, tarafından hazırlanan cayma hakkının tüketiciye hatırlatılması adına yapılan afişlere, Kepez Belediyesi tarafından billboardlarda yer verildi.

Tüketiciyi Koruma Derneği, kentte bazı yerlere astığı afişlerle tüketiciyi cayma hakkı konusunda bilgilendiriyordu. Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve Çanakkale Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, işbirliği ile hazırlanan afişler Kepez’deki tüm reklam panolarına iliştirildi.
Hazırlanan afişlerde tüketiciye 14 gün içinde cayma hakkı hatırlatılıyor. Mesafeli satışlar denilen internet üzerinden ve telefonla yapılan satışlarda cayma süresi 14 gün… Yani 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçeniz olmadan ürün iadesi yapma hakkınız var. Bunu bilmeyen ya da zamanı geçtikten sonra haberdar olan birçok tüketici, mağduriyet yaşıyor. Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şubesi ise yapılan afişlerle bunu hatırlatıyor. Yapılan uyarıda dikkat çekilen nokta ise kapıdan yapılan alışverişlerde sözleşmenin bir nüshasının unutulmaması. Çünkü cayma hakkını kullanabilmek için sözleşme gerekiyor.

YAZILI BİLDİRİ YAPILMALI
Cayma hakkı süresi malın teslim alındığı gün başlar. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ancak ambalajları açılmamış ve kullanılmamış ise cayma hakkına konu edilebilir. Bununla birlikte ürün bedeline ilişkin faturanın da ürün ile birlikte satıcıya teslim edilmesi gerekiyor. Cayma hakkının kullanılmak istenmesi durumunda, bu hakkın kullanıldığına dair yazılı bir bildirimin cayma hakkı süresi (14 gün) içerisinde satıcı firmaya iletilmesi gerekmektedir.

TÜKETİCİDEN BEDEL TALEP EDİLEMEZ
Cayma hakkının kullanıldığı durumlarda, satıcı firma, bildirimin ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde ve herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde ödeme iadesini yapmakla yükümlüdür. Ayrıca, cayma hakkı kapsamında malın geri gönderilmesi sırasındaki kargo masrafları satıcı kuruma aittir, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez. Cayma hakkının kullanılmak istenmesi durumunda, bu hakkın kullanıldığına dair yazılı bir bildirimin cayma hakkı süresi (14 gün) içerisinde satıcı kuruma iletilmesi gerekir.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com