KIYMET BİLMEK!

Ne yazık ki, günümüzde insanlar; hayatta iken değer vermediklerini, kaybettikten sonra yer göğe koyamıyorlar. Bu herkes için geçerlidir. Bir arkadaş, dost, komşu, ana, baba, akraba, kardeş. Ancak, son ki ah fayda etmiyor. Bu nedenle, sevdiklerimiz hayatta iken onlara sarılalım. Sevgimizi, dostluğumuzu belli edelim. Merak etmeyin. Bir şey kaybetmezsiniz. Mesela, en değerli varlığımız, babalarımızla ilgili, çocuklar neler düşünüyor, bir bakalım. 6 Yaşında; Babam her şeyi bilir! 10 Yaşında; Babam çok şeyi bilir! 15 Yaşında; Ben de, babam kadar biliyorum!..  20 Yaşında; Şu muhakkak ki, babamın, öyle pek fazla bildiği yok!. 30 Yaşında; Bir kere de babamın fikrini sorsam, fena olmayacak!.  40 Yaşında; Ne de olsa, babam bazı şeyleri biliyor!.  50 Yaşında; Babam her şeyi biliyor!.  60 Yaşında; Ah!, babam hayatta olsaydı da, kendisine danışabilseydim!.Evet; onların kıymetini, onları kaybetmeden anlayabilirsek, ne mutlu bizlere…

BİR BABA GİTTİĞİNDE,

Neler oluyormuş, isterseniz bir göz atalım. “Bir baba gittiğinde; Arkanı yasladığın duvar. Sabahları sıcak ekmek. Okul harçlığı, otobüs bileti. Ciğerinden bir parça gider. Gider de gider… En sinirli anında bile, Dudağının kenarında bir gülümseme. Bayramda öpülecek el. Çocuklarımızı sırtında taşıyan, O sevimli dede gider. Gider de gider… Bir içten “oğlum, kızım” sözünün sahibi. İnatçı bir siyasetçi. Koca bir beden. Çocuk bir yürek. Anneyle yapılan lüzumsuz tartışmalar. Heyecanlı bir taraftar. Çalışkan bir “Adam” gider. Gider de gider… Bir sarılmaya, bir çift söze bile. Fırsat vermez Azrail. Vakit geldiği zaman. Sadece baban değil. Atan gider, Canın gider, Kanın gider. Gider de gider… Dolmaz boşluğu kısa zamanda. Hep bir ses ararsın, bir nefes. Bir anahtar tıkırtısı. Yanlış bir iş yapınca. Gözünün içine bakılmasını. Ama sadece beklersin. Çünkü Bir baba gittiğinde, Sadece baban değil; Bir dostun,Bir arkadaşın, Bir sırdaşın, Bir öğretmenin, Bir ustan, Bir yanın gider… Gider de gider!”.

Rahmeti rahmana kavuşmuş bütün babaları, Allahtan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı bir ömür diliyoruz. Sağlıcakla kalınız.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com