KİM DAHA HAZIR

İktidara ortak olmak isteyen iki siyasi partinin il kongreleri tamamlandı. AK Parti ve CHP. İyi Parti’nin Çanakkale İl Kongresi henüz gerçekleştirilmedi.

Yapılan il kongrelerine baktığımızda hiç birisinin de siyasi kriz dönemlerini ve 2019 yılına kadar yapılacak olan seçimleri yöneteceği düşünülmüyor. Sıcağı sıcağına önceki günü 15 yıllık iktidarlılığını sürdüren Çanakkale AK Parti’nin İl kongresi gerçekleştirildi. Kongreye Başbakan düzeyinde katılım gerçekleşirken, net bir gövde gösterisi yapılmaya çalışıldı. Çalışıldı diyoruz başaramadılar.

İl yönetimine alınan isimler, bırakın sokaktaki isimler tarafından, kongreye katılanlar arasında bile heyecan yaratmadı. Salonda delegeler arasında değil ama partililer arasında dolaştığımızda, bu duyguya daha fazla kapıldık. Yönetimlerde bunu biliyor olacak ki listede ismi geçenleri sahneye davet etmediler. İl Başkanı, Başbakan ve Çanakkale Milletvekilleri ile el ele tutuşup net bir gövde gösterisi yapmadılar.

Sayın Başbakanın mikrofondan yerel yönetimi alacaklarına dair söz istedi. Yerel yönetimi almalarını anons etti. Salondaki dinamizme bakıldığında bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını daha şimdiden söyleyebiliriz. Kongrelerini tamamlayan her iki siyasi partinin İl yönetimleri birbirini hiç aratmaz. AK Parti böyle, CHP farklı mı? Kesinlikle hayır. Meydanlara çıktıklarında insanları inandıracak, kitleleri arkasında sürükleyecek bir görüntü yok.

Her iki partide de iş, Genel Başkanlara düşüyor. AK Parti’de bu açığı, Sayın Cumhurbaşkanı kapatmaya çalışırken, yardımına Sayın Turan ve Gider koşacak. İl başkanı Yeşim Hanım da ortalığı idare etmeye çalışacak. Belki de 6 ay sonra bu partide farklı gelişmeler yaşanabilir. Ama Yeşim Karadağ’a karışmasalardı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Çünkü çok özverili çalıştı. Bekleyip göreceğiz.

CHP İl yönetimine bakıldığında çok farklı düşüncelere giremiyorum. 2019 yılına kadar yapılacak olan seçimleri yönetecek kadro yok. CHP İl yönetimi tam bir maslahatgüzar görüntüsünde… Mikrofonu eline alıp da kendi düşüncesini söyleyecek bir ismi göremiyoruz. Bunlar benim yorumlarım değil. Sokaktaki insanların genel yorumu. Bu partinin de dinamosu ne Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu, ne İl başkanı Sayın Güneşhan, ne de Merkez İlçe Başkanı Sayın Ali Uyanık.

Çanakkale’deki tek belirleyici isim olarak Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan görülüyor. Yönetimlerdeki isimlerin, Başkan ya da başkan yardımcılarının (belediyedekiler dahil) rol çaldığına bakmayın. Tümü de “mış” gibi yapıyor. Çanakkale’deki tek belirleyici isim, Sayın Başkan Gökhan’dır. Diğer ortalıktaki yöneticiler ve başkanlar mı, ya da başkan yardımcıları mı? Tümü rol çalıyor. Hiçbirisinin özgül ağırlığı yok. ‘Var’ diyen beri gelsin. Birilerinin değimi ile Sayın siyaset üstadı Remzi Yiğit buna dahil. Belediye Başkanı Sayın Gökhan, ipi ne kadar uzun tutarsa, her isim o kadar ilerleyebilir.

Şimdi Çanakkale siyasetini yıllardan bu yana takip eden birisi olarak İyi Parti’nin İl kongresini yapmasını bekliyoruz. Gerçekten bu siyasi parti 2002 yılında AK Parti’nin yaptığını mı yapacak. Yoksa siyasette klişeleşmiş, çıkar bekleyen küçük grupların, dümen suyuna mı girecek? Bekleyip hep birlikte yaşananları ve gelişmeleri göreceğiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com