Gençler müjde bekliyor

10.059 üyesi ile gençlerin ve çocukların sosyal gelişimlerine ve eğitimlerinde önemli bir yeri olan Çanakkale Gençlik Merkezi, yeni hizmet binasıyla kapılarını açmak için gün sayıyor.

Yapımı yıllardır devam eden, açılıp açılmayacağı yılan hikayesine dönen gençlik merkezi konusunda gençler artık müjdeli haberi bekliyor. Üniversite kampüsü içerisinde konumlanan ve bu özelliği ile Türkiye’de tek olan  Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi ve Barbaros Mahallesi Gençlik Merkezi lokasyon olarak yetersiz kalsa da etkinliklere hız kesmeden devam ediyor.

Bir takım sıkıntılardan dolayı yapımı uzun yıllar süren, şimdilerde halı sahasının aktif olarak gençler tarafından kullanıldığı Troya Caddesi’ndeki Çanakkale Gençlik Merkezi açılışının bahar aylarında yapılması planlanıyor. İşlevsel olarak bir çok atölye ve etkinliğine imkan sağlayacak olan bu merkezin gençler için bir cazibe merkezi olması bekleniyor.

Etkinlik, proje ve atölye çalışmaları anlamında bir çok kentin ilerisinde seyreden kent merkezinde lokasyon yetersizliği aşılması gereken bir engel olarak görülüyor. Çocuk Bilim Merkezi, yeni  İl Halk Kütüphanesi Binası ve  Çanakkale Gençlik Merkezi’nin, gençler ve öğrenciler için birer cazibe merkezi olması gerekiyor. Vatandaşlar özellikle ebeveynler bu  hizmet binalarının bir an önce hizmete açılmasını bekliyor.

Gençlik Merkezinin hizmetleri ile ilgili görüşlerini aldığımız Merkez Müdürü Murat Albayrak ile sohbetimizin satır başları şu şekilde:

“TROİA TEMALI ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

“Önümüzdeki süreçte  gençler için  yarışmalar düzenleyeceğiz. Başvurularımız başladı. Yarışmalarımız da çağı yakalamaya, gençliği de çağa entegre etmeye dikkat ediyoruz.   Bu sene yarışmalarda üçüncü senemiz. Katılım yüksek oluyor.  Geçen sene müzik yarışmasında Türkiye birinciliği de aldık.  Bu arkadaşımız yurt dışı kültür gezisi aldı. Mayıs ayında Ankara’da gençlik merkezi günleri düzenleniyor.  Oraya bu sene Troia teması ile katılacağız. Yine Çanakkale’mizi tanıtan değerler ile birlikte stanttaki yerimizi alacağız.  Merkez olarak Troia yılı kapsamında planlamalar aşamasındayız. Merkez’deki elektrik trafolarını gönüllü öğrencilerimiz ile birlikte Troia temalı resimlerle donatmayı planlıyoruz.  Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bütçe konusunda sıkıntımız olmuyor. Bakanlığımız gençlerin eğitimi ve gelişimi söz konusu olduğunda elinden geleni yapıyor. Biz de bütçemiz  oranında etkinliklere yer vermeyi planlıyoruz.”

“YENİ GENÇLİK MERKEZİ YAKINDA HİZMETE AÇILACAK”

“Şu anda geçici olarak Barbaros Mahallesi ve üniversite kampüsü içerisindeki gençlik merkezinde hizmet veriyoruz. Üniversitedeki merkezimiz Türkiye’deki tek  kampüs içi gençlik merkezimizdir. Fiziksel olarak yeterli olmadığını biliyoruz. Troya Caddesi üzerindeki Gençlik Merkezi’nin geçici kabulünü yaptık.  Birtakım eksikler tamamlandıktan sonra bir ay içerisinde taşınacağımızı düşünüyorum. Bakanlığımız gerekli malzemelerimizi gönderdi daha da gelecek ihtiyaçlarımız var. Bu yeni merkezde bir müzik atölyemiz olacak. Burada bateriden piyanoya bütün aletler olacak. Burada  gençler bizlere üye olarak ücretsiz olarak bu aletleri kullanabilecek. Gençler için yalıtımlı olarak dizayn edilmiş bir ses kayıt odası da olacak.  İki adet bilgisayar atölyesi olacak. Kod Adı: 2013 projemiz ile bu atölyede beyaz hacker yetiştireceğiz. 2-3 program yapıldı. Bu proje kodlama ile birlikte, geleceğin devlet yanlısı hackerlerini yetiştirmek ile alakalı. Kötülük için değil, iyilik için. Bu  eğitimlerin uygulama sınavlarından başarı elde eden öğrencilerimiz, bakanlık tarafından üst düzey eğitim de alacak. Satranç sınıfımız var, resim atölyemiz var, güzel sanatlar atölyemiz olacak. 2 derslik olacak. Toplantı salonumuz ve çok amaçlı salonumuz olacak. Geleneksel Türk okçuluğundan halk oyunlarına kadar etkinlikler yapılabilecek. Halı saha, tenis kortu ve basket sahamız olacak. Drama atölyesi için odamız olacak.Bir de geleneksel motiflerle dizayn edilmiş bir has odamız olacak. Şu anda Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi’nde de var. Belediye Başkanlarımız kabul ederse her ilçeden kültürel değerlere de bu odada yer vereceğiz. Büyük bir kafe alanı ve revir olacak.”

“GENÇLİK MERKEZLERİ HİZMET İÇİN VAR”

“Biz vatandaşlar arasında etüt merkezi olarak görülüyoruz ama biz etüt merkezi değiliz evet  etüt projelerimiz var. Gönüllü öğrencilerimiz tarafından verilen etüt programları var ancak biz gençler ve öğrenciler için çok kapsamlı atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bizler gençlerin sosyal, kültürel ve manevi anlamda gelişmeleri için devletimizin belirlediği politikalar çerçevesinde hareket eden bir kurumuz. Bizler faaliyetlerimizi gönüllülük esasına göre, ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Bu sene bir veli bize çocuğuma hangi başarıyı  vaat ediyorsunuz sorusu ile geldi. Biz maddi durumu yeterli olmayan çocuklar için elimizden geleni yapıyoruz. Şanlıurfa’dan kentimize göç eden bir ailenin birinci sınıfı okuyan çocuğu sınıf tekrarı yapmak zorunda kalınca, aile bize başvurdu. Ben de bir sınıf öğretmeni olduğum için, öğrenciyi gözlemledim, sıkıntılar gördüm. Öğrenciyi Milli Eğitim’in  Rehberlik Servisine yönlendirdik. Öğrencimiz heyet raporu aldı ve şimdi özel sınıfta eğitimine devam ediyor. Annenin de okuma yazması yoktu, bebeğim var gelemem dedi ancak ona da yardımcı olduk.  Biz burada yardıma ihtiyacı olanların gönüllerine dokunmaya çalışıyoruz.  Gençlik merkezleri hizmet için var.”

“YENİ PROJELER PLANLIYORUZ”

“Yeni proje çalışmalarımız olacak. Bakanlık onay verirse akademik çalışamaya yönelik olarak üniversite gençliği ile bir diğeri de her köyden bir kız bir erkek olmak üzere yaklaşık 800 kişiyi yıl içerisinde Balkanlar’a götürmeyi planlıyoruz. Bizler gençlerimizi hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun, devletini milletini  seven gençler olarak yetiştirmek istiyoruz.”

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com