Ara Güler’den Çanakkale’ye Miras

Gazeteci, foto muhabir ve yazar Ara Güler’in Çanakkale fotoğrafları 17 Burda AVM’de “Ara Güler Çanakkalesi” fotoğraf sergisinde Çanakkaleliler ile buluştu. Serginin açılışı Cumartesi günü saat 18.00’de AVM’nin Sinema bölümünde gerçekleşti. 

Gazeteci, foto muhabir ve yazar kimliği ile gönüllerde taht kuran fotoğrafları ile geçmişi günümüze taşıyan Ara Güler’in Çanakkale’si fotoğraf sergisi Cumartesi günü başladı. Sergi 17 Burda AVM’de saat 18.00’de açıldı. Sergide Güler’in Çanakkale Merkez’de, Kilitbahir’de ve Troia kazıları ile ilgili fotoğrafları yer aldı. Çanakkale’yi geçmişten günümüze fotoğrafları ile taşıyan Güler’in resimleri kent halkının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Sergide gördüğü fotoğraflar karşısında “aa bunlar Çanakkale Savaşları’nın fotoğrafları değil mi?” diyen de görüldü “Ara Güler’i yakından takip ediyoruz” diyende.

“ARA GÜLER MÜZESİ PEK YAKINDA”

Ara Güler’in sanatını, kimliğini ve ilhan veren yaşamını gelenek nesillere aktarmak amacıyla, Türkiye’nin Uluslar arası standartlara sahip ilk fotoğraf müzesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Ara Güler ile Doğuş Grubu işbirliği kapsamında devam eden envanter ve konservasyon çalışmalarını takiben, “Ara Güler Arşiv ve Araştıma Merkezi” ile “Ara Güler Müzesi” önümüzdeki dönemde sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Ara Güler’in fotoğraflarını Rüstem Arslan ve Murat Kıray ile inceledi. Gökhan fotoğarfları tek tek inceledikten sonra sergi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“ARA GÜLER’İN TROİA FOTOĞRAFLARI SERGİSİ FİKRİMİZ VAR”

Başkan Gökhan sergi ile ilgili, “Ara Güler Türkiye’nin yetiştirdiği önemli fotoğrafçılardandır. Uluslar arası çapta tanınırlığı vardır. Onun Çanakkale ile ilgili çektiği fotoğraflarını sergiliyoruz. Burada üç boyutta fotoğraflar incelenmektedir. Fotoğraflar,  Çanakkale Merkez, Gelibolu ve Troia kapsamında ayrılır. Burada 50’leri ve 60’ları görmekteyiz. Ara Güler’in makinesinden Çanakkale’yi görmek bizim için memnun edici. Şimdi Festival’de geniş kapsamlı bir Ara Güler Sergisi yapma fikrimiz vardır. Ama bu Ara Güler’in Troia ile ilgili fotoğraflarının bulunması ve ne kadar fotoğrafa ulaşılacağı ile doğru orantılı olacaktır” dedi.

Tunahan Ünsal, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.