Kültürün Barışa Etkisi Budur

Geleneksek Büyük Truva Deve Güreşleri, Cumartesi günü kurban satış alanı olan bölgede gerçekleşti. Yaklaşık olarak 200 devenin güreştiği etkinlikte Çanakkale’nin ilçelerinden, çevre il ve ilçelerden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Kültürün Barışa Etkisi Budur” vurgusu yaptı.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Büyük Truva Deve Güreşlerinin 5’incisi Cumartesi günü hayat buldu. Çanakkale’nin ilçelerinden, çevre il ve ilçelerden yaklaşık olarak 200 deve güreşlere katıldı. Develer için ayrı bir bölüm ayrılırken her biri, kendilerine ayrılan bölümde toprağa sabitlenip bekletildi. Çanakkale’nin içinden ve dışından yüzlerce insan güreşleri izlemek için alanda toplandı. 5. Geleneksel Büyük Truva Deve Güreşleri, cezaevi karşısında bulunan kurban satış alanın olduğu bölgede gerçekleşti.

Deve güreşlerini izlemek için kentteki siyasiler de alandaydı. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, önce güreş alanında halkı selamladılar. Daha sonra kendileri için ayrılan masada, güreşleri takip ettiler.

Güreşler hakkında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da açıklamalarda bulundu. Gökhan “Bu bir kültürdür. Deve güreşleri kültürel bir mirastır ve devam ettirilmesi gerekir” vurgusu yaptı.

“BU BİRLİKTELİK BİZİ BARIŞA GÖTÜRECEK”

Başkan Gökhan, 5. Geleneksel Büyük Truva Deve Güreşleri ile ilgili, “Çanakkale’de her yıl düzenlediğimiz deve güreşlerini bu sene de Cumartesi günü yapıyoruz. Bizim geleneğimizde Çanakkale’nin, Ege’nin geleneğinde deve güreşleri vardır. Deve güreşleri kültürel etkinliklerdir. Bu kültürün yaşaması devam etmektedir. Gördüğünüz gibi ilçelerimizden, komşu il ve ilçelerden bir sürü insan gelmiş. Burada kardeşlik ve birliktelik yaşıyoruz. Birbirimizle tanışıyoruz, tanıdıklarımızı görüyoruz. Kültürün barışa etkisi budur. Herkes bir araya gelecek ve aynı zevkleri tadacaklar. Bu mutluluklar bizleri barışa götürecek. Bu mirasın sürdürülmesi gerekmektedir. Katılan herkese teşekkürler. İnşallah nice deve güreşlerinde buluşuruz.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com