Çığ altında kalan askerlerden biri Çanakkaleli

Bitlis kırsalının PKK’lı teröristlerden temizlemek ve onların kullandığı sığınak ve barınakların imha edilmesi için başlatılan operasyonlar devam ederken, bugün öğlen saatlerine doğru Hizan ilçesinin Kolludere Mevkine çığ düştü. Çığın bölgede operasyon yapan bir grup askerin bulunduğu bölgeye düştüğü belirtildi. Meydana gelen çığ olayında ilk bilgilere göre 5 askerin şehit olduğu belirtildi. Yaralı askerlerin helikopterle bölgeden alınmaya başlandığı, kayıp askerleri arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Yaralı asker Uzman Çavuş Kadir Yaman’ın Çanakkale Lapsekili olduğu öğrenildi.

Cumhuriyet’in haberine göre;

VALİLİK AÇIKLAMA YAPARAK BİLGİ VERDİ 
Bitlis Valiliği : “Çığ düşmesi sonrasında, Batman Jandarma Komando Tabur Komutanlığı emrinde görevli 5 personel şehit olmuş, 12 personel ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır” şeklinde bilgi verirken, yaralanan askerlerin isimleri ise şöyle: Jandarma Astsubay Üstçavuş Ferruh Kulaoğlu, Jandarma Sağlıkçı Astsubay Çavuş Hilmi Öz, Jandarma uzman çavuşlar Durmuş Tek, Yüksel Kapdan ve Ali Taştepe şehit olmuştur. Jandarma Binbaşı Bülent Cantürk, Jandarma Astsubay Üstçavuş Ahmet Karademir, Uzman Jandarma Çavuş Cihan İnal, Jandarma uzman çavuşlar Ümit Köse, Eyyüb Alev, Kadir Yaman, Mehmet Ali Dilek, Bülent Kılınç, Emin Keser, Taner Açıker, Yusuf Dertli ve Jandarma Uzman Onbaşı Mehmet Koyuncu.

 

BAKAN SOYLU, YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, helikopterle Bitlis’e geldi. Bakan Soylu hemen hasteneye geçerek tedavi gören 12 askeri tek tek ziyaret ederek olay hakkında bilgi alıp, ‘Geçmiş olsun’ dileklerinde bulundu. Bu arada, tedavi gören bir askerle sohbet etti. Ardından da cep telefonu ile askerin babasını arayarak telefonla bir süre görüşmelerini sağladı. Bakan Soylu ziyaret ardından hastane yetkilileri ile bir süre basına kapalı görüşüp, yaralıların durumu hakkında bilgi aldı. Bakan Soylu, açıklama yapmadan karayoluyla Ankara’da dönmek üzere Muş’a geçti.

ARAMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Hizan’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kolludere Köyü kırsalında bulunan İncirli bölgesindeki arama tarama çalışmaları tamamlandı. Van ve çevre illerden gelen onlarca AFAD ekibi, çalışmaların tamamlanmasından sonra Bitlis’e döndü.

 

Uzman Çavuş Kadir Yaman’ın Çanakkale Lapsekili olduğu öğrenildi.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/909924/Bitlis_te_cig_dustu__5_asker_sehit_oldu__12_asker_yarali.htmlBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com