Zayıflat bizi aktar!

Şifalı bitkiler, insanlığın ilk gününden beri hayatımızın içerisinde yer alıyor. Aktarlık yüzyıllardır var olan bir meslek… Tüm bitkilerin şifalı yanlarını bildiği ve onlardan ilaçlar yaptığı rivayet edilen Lokman Hekim’den bu yana aktarlar da hayatımızın bir parçası… Ancak artık çoğu zaman zayıflama çayları için gidiliyor aktarlara…

Eskiden şifaya ulaşmak için aktarların kapısını çalan insanlar özellikle kadınlar bugünlerde zayıflamak için aktarlara gidiyor.  Bitkisel yağlar, şifalı karışımlar eskisi kadar rağbet görmüyor. Yazın yediklerini kirazların saplarını çöpe atmaktan çekinmeyen vatandaşlar, kışın kiraz sapı, defne yaprağı, zeytin yaprağı gibi paketlenmiş ürünleri  aktarlardan alıyor.

Sosyal medyadan ya da televizyondan duyduğu, yap yakıcı zayıflamaya yardımcı çayları da aktarlara soran vatandaşlar, bir de kış aylarında gripten ve nezleden korunmak, bağışıklığı kuvvetlendirmek için aktarların kapısını çalıyor. Mankenlerin vücut ölçülerine sahip olmak için zayıflama çaylarını bilinçsizce tüketenler ciddi bir pazar oluşturuyor.

Aktar  Mehmet Soylu, son günlerde Gece Kızı Çayı’nın çok sık alıcı bulduğunu dile getirdi. Aktar Soylu; “Eskisi gibi değil tabi bu meslek. Ben sekiz yıldır yapıyorum ama tarihi çok eski. Artık şifalı karışımlar falan insanların ilgisini çekmiyor. Ama zayıflama çaylarını çok soran oluyor. Herkes  kendine uygun bir çayı seçmelidir. Sadece çay içmek yağ yakımına yeterli olmaz. Beslenme, spor ve uyku düzeni de  önemlidir.” dedi.

 

Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com