Kadınlar daha çok etkileniyor

Günümüzde artan bilgisayar kullanımı ile birlikte daha fazla insanı etkileyen karpal tünel sendromu, 40-50 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülüyor.

Güçsüzlük, ellerde ve bilekte ağrı, elektrik çarpma hissi, yanma, batma, şişkinlik gibi şikâyetlere yol açan karpal tünel sendromunun 40-50 yaş arasındaki kadınları daha fazla etkilediği ortaya çıktı.

Adı Latincede bilek anlamına gelen carpus kelimesinden türeyen karpal tünel sendromu, medyan sinirin el bileğinden geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşuyor. Karpal kanal denilen bu yapı, bilek seviyesinde yer alıyor ve üst kısmında ligamen adı verilen kalın bir bant ile örtülü.

Ellerde ve bilekte ağrı, elektrik çarpma hissi, yanma, batma, şişkinlik gibi sorunlara neden olan karpal tünel sendromunda zamanla kuvvet kaybı gelişiyor, kişi çok hafif maddeleri bile kaldıramaz, elinden düşürür ya da cismin elinde olduğunu fark edemez duruma gelebiliyor.

Güçsüzlük, karıncalanma ve çabuk yorulma belirtileriyle beraber sıcak, soğuk gibi duyu hislerini ayırt edememe ise tehlikeli kazalara davetiye çıkarıyor. İleri dönemde gece uykudan uyandıran ağrı medyan sinir boyunca kola doğru da yayılıyor.

40 – 50 yaş arası kadınlarda daha sık görülen bu hastalığın sebebi bu kanalın daralması ve sinire bası yapması. Sebepler arasında travmatik nedenler başta geliyor. El bileğinin çok kullanıldığı bazı mesleklere sahip olanlarda daha sık görülüyor. Bunlar arasında kasaplar, marangozlar, tenis oynayanlar, bulaşık yıkayanlar, şoförler ve benzeri şekilde el bileğini tekrarlayan hareketlerle meşgul olanlar, ev işi ve el işi yapan ev hanımları, uzun süreli bilgisayar faresi kullananlar, gitar çalanlar geliyor. Doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz, hamilelik gibi etkenler de hastalığın oluşmasına zemin hazırlıyor. Yanı sıra şişmanlarda, alkol alanlarda, diyabet ve damarsal hastalığı olanlarda da daha sık görülebiliyor.

El bileği çevresinde oluşan kırıklardan sonra, kiriş kılıflarının iltihaplanması veya kalınlaşmasıyla kanalda oluşan mekanik daralma, romotoid artirit, üremi, amiloidoz, damar anomalileri, tendinitis gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor.

Tedavide hastalığın derecesine göre el bileğini istirahate alan ateller, daralan kanala kortizon enjeksiyonu, sonuç alınamayan vakalarda ise cerrahi tedavi uygulanıyor.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com