Balıkta en kötü yıl

Uzmanların sık sık uyarılarda bulunduğu, haftada en az 2 defa tüketilmesi gereken balıkta bu sene sular durulmuyor. Havaların düzensiz gidişatı dolayısı ile balığın fiyatı neredeyse her gün değişiklik gösterdi. Bu hafta da CUMPA’da balık karamsar bir tablo çizdi.

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından olan sofraların vazgeçilmezi balık vatandaşı üzmeye devam ediyor. Fiyatları günden güne değişen derya kuzuları sabit fiyata bir türlü gelmedi. 2017 yılının yapılan araştırmalara göre bu kana kadar kaydedilmiş en sıcak yıl olması dolayısı ile denizlerde balık kalmadı. Balık fiyatları bu haftada CUMPA’da vatandaşı tatmin etmedi.

Pazar balık esnaflarından Oğuz Askar balık fiyatlarını sayarken balığın denizlerin tam soğumaması ile yoğun olmamasına değindi. Askar, “Şu an hamsi 15 TL’den satılıyor. Hamsinin 15 TL’den satılmasının nedeni şu an balık bolluğu yok. Hamsi balığı denizlerde fazla bulunmuyor. Hamsinin 15 TL olmasının temel sebebi hava şarlarıdır. Denizler daha tam soğumadı. Balıkta bu sebepten dolayı soğuk denizlere göç etti. Sardalye bu hafta yine 5 TL’den satışta. Sardalyede şöyle bir durum var ki 5 TL’de olsa fazla tutulmuyor. Doğruyu söylemek gerekirse sardalyenin şu anda mevsimi değil. O tam lezzetli kıvamına daha ulaşamadı. Ama pazarın en ucuz balığı şu anda Sardalye. Levrek 30 TL, Çupra 30 TL, Sardalye 5 TL.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com