Ayak sağlığınız için öneriler

Günümüz moda akımlarında güzel olarak tanımlanan pek çok ayakkabı ne yazık ki ayak sağlığımız için hiç de güzel etkiler bırakmıyor. Siz de birkaç dakikanızı ayırarak ayağınızda oluşan su kabarcığı ya da nasır gibi olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

Ayaklarımız belki de vücudumuzun en ağır işçisi konumunda olmalarına rağmen, gerek şartlar gerekse zevkler nedeniyle çoğu zaman ihmale uğruyor. Sizler için ayak bakımının kolay yollarını derledik.

Su kabarcıklarını nasıl tedavi edebiliriz?

Eğer bu su kabarcıkları küçük ise, en iyisi hiç dokunmamak. Ayakkabılarınızı belli zaman aralıklarında değiştirin, kabarcıkların etrafını oksijenli su ve alkol ile temizleyin. Bir iki güne kendiliğinden kaybolacaktır.

Eğer su kabarcığı büyükse, patlatın ve içindeki iltihabın akmasını sağlayın. Cildi kesmeyin. Antiseptik ile pansuman yapın ve gerekirse hava alan yara bantlarından kullanın.

Tuz: Her çeşidi işe yarayacaktır. Bir çay kaşığı tuzu 1 litre kaynamış suyla karıştırın. Ayaklarınızı yalnızca yıkayıp, suyu emmesini bekleyin.

Papatya ve aynısefa: Bu iki bitki de antibakteriyel etkiye sahip. Bu ikisiyle hazırladığınız karışımda buhar tedavisi uygulayarak ayağınızdaki su kabarcıklarını kurutabilirsiniz.

Peki ya nasırlar?

Nasır tedavisi konusunda bilinen birçok tedavi yöntemi bulunuyor fakat bunların hepsi nasırı yumuşatıp, sonrasında da bir şekilde kavlatmayı içeriyor. Bütün ayağı sonrasında nemlendirmeyi unutmayın.

1/3 oranında sirke ile suyu karıştırın. Uyumadan evvel nasıra uygulayın ve yara bandıyla veya kompresle destekleyin. Sabah kolaylıkla soyulacaktır.

Limon: En etkili yol, limon kabuğunu biraz posa ile buharla yumuşatılmış cilde uygulamaktır. Uyumadan önce bunu yaparsanız, 3-4 gün sonra ayağınızı tuzlu ılık su ile ayağınızı temizleyin. Sonrasında da nasırı kaldırın.

Aloevera: Bir yaprak kesin, nasıra uygulayın, hava girişini engelleyecek şekilde kapatın, son olarak da yara bandı ile kapatın. Sert nasırlar 12-24 saat arasında yumuşar, sonrasında hemen kaldırabilirsiniz.

Uyumadan önce temiz ayağı ayçiçek yağı ile ovun. Nasır yumuşayana ve ortadan kaybolana kadar devam edin. En hızlı yöntem değildir ama inanılmaz bir şekilde güvenilirdir.

Karbonat ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur ve yenilenmeyi hızlandırır. 2 yemek kaşığı karbonatı ılık suya ekleyin ve 15 dakika boyunca ayaklarınızı bu suyun içine koyun. Küçük bir nasır, bu şekilde ponza taşıyla kolaylıkla düşecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com