“Adalete dayanmayan kuvvet zalimdir”

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, OHAL’i 6. kez uzatan Başbakanlık Tezkeresi hakkında CHP Grubu adına söz aldı.


Vatan işgal altındayken, Millî Mücadele yıllarında dahi, Meclis’in devre dışı bırakılmadığını söyleyen Erkek, OHAL KHK’ları ile Meclis’in devre dışı bırakıldığını belirterek OHAL KHK’larının ne olduğunu, nasıl yürürlüğe gireceğini anlattı. Erkek, 31 KHK’nın yalnızca 5’inin mecliste onaylandığını sözlerine ekleyerek KHK’lar ile OHAL’i gerektiren konular haricinde hemen hemen her alanda düzenlemeler yapılmasını ve OHAL’de anayasa değişikliği referandumunu eleştirdi. OHAL’in saray rejimi olduğunu söyleyen Muharrem Erkek, Fransa’daki OHAL ile Türkiye’deki OHAL’in farklarını da anlattı.

Vekil Erkek, OHAL’in bilançosuyla ilgili rakamları verdikten sonra Ahmet Şık’a, Murat Sabuncu’ya, Akın Atalay’a ve Enis Berberoğlu’na Meclis kürsüsünden selam yollayarak Turgut Kazan’ın “düşünüyorum, OHAL’de yokum.” sözlerini paylaştı.OHAL rejimi nedeniyle Türkiye’nin ilk kez 2018 Dünya Özgürlük Raporu’nda “özgür değil” kategorisine gerilediğinin altını çizen Erkek, 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’cü komutanların askeriyede önünü açan ve darbeye neden olan kanunları çıkaran siyasilerin yargılanması gerektiğini kaydetti.

FETÖ yargılanmaları nedeniyle mağduriyet yaşayan ailelere de değinen Muharrem Erkek, “Adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.” dedi ve sözlerini Brecht’in Halkın Ekmeği şiiriyle bitirdi.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com