Sarmanın incelikleri

Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan Ege bölgesine has zeytinyağlı yaprak sarmanın maliyeti ne kadar? Bu soru, cevabını Cuma Pazarında buldu. Sarmanın yapımında kullanılan asma yaprağı Bayramiç’ten Cumpa tezgahına uzanan yolda 8-10 TL’den alıcı ile buluştu.

Birçok ailenin sofralarının olmazsa olmazı olan zeytinyağlısı Ege bölgesinde çokça tüketilen yaprak sarması yapımında kullanılan asma yaprağı Cumpa’da 8-10 TL’den alıcı buldu. Asma yaprağının çeşitleri olduğu gibi fiyatları da çeşitlerine göre değişiklik gösterdi. En ucuz yaprak 8 TL’den alıcı bulurken. Pazar esnafı bazı yaprakları 15 TL’den tezgaha dizdi.

Bazı ailelerin en büyük mutfak sorunlarından olan yaprak sarmasının yaprağının sert olması çözümünü yine pazarda buldu. Pazar esnafına göre, yaprak özenle seçilmeli. Yaprak seçiminde dikkat edilecek en önemli unsur yaprağın yumuşak ve açık renkte olması. Açık renkte olan yaprak alınınca da iş bitmiyor. İç hazırlanırken kullanılan pirinçlerinde kaliteli ve iyi ayıklanmış olması şart. Kaliteli pirinç, yumuşak yaprakla buluştuğunda, zeytinyağını da yaprağa eşlik ettirirseniz leziz bir tada ulaşabilirsiniz. Ege mutfağının vazgeçilmezi olan asma yapraklar bu hafta pazarda vatandaşlar tarafından özenle seçildi.

Yaprak sarmasını pişirirken bir önemli detay daha mevcut. Esnafa göre sarma tencere içerisine nizami bir şekilde dizildikten sonra kısık ateşte pişirilmesi öneriliyor. Harlanmış ateşte pişen yapraklarda yanma olayı sıkça gözlendiği gibi lezzette düşüklük yaşandığı vurgulandı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com