İtalya’dan Cumpa’ya

Geçmiş yıllara nazaran bilinirliği artan ve yoğun bir biçimde tüketilmeye başlanan brokolinin faydaları saymakla bitmiyor. Brokolinin bu faydaları üstelik 3 TL’den Cumpa’da alıcı ile buluştu. Vatandaşlar brokolinin fiyatlarının normal olduğunu belirtirken birçok faydasının olduğunu es geçmedi.

Köken olarak İtalya ile anılan Brokoli bu hafta Cuma Pazarı’nda 3 TL’den alıcı buldu. Geçmiş yıllara göre brokoli bilinirliğini arttırdı. Sofralarda sıklıkla yer almaya başladı. Brokolinin bu kadar bilinir hale gelmesinde faydalarının günden güne yayılması bir hayli etkili oldu. 3 TL’ye pazardan alınan brokoli farklı yöntemlerle yapılabilir olmasının yanında hale daha her damak tadına hitap etmiyor.

BROKOLİ’NİN FAYDALARI NELERDİR?

Lahanagiller familyasının bir üyesi olan brokoli İtalya ile birlikte anılan ve o bölge ile özdeşleşmiş bir sebzedir. Brokolinin dünyaya yayılması ve tanınması 1900’lü yıllarda olmuştur. Günümüze gelindiğinde brokoli, her ne kadar en popüler sebzeler listesinde yer bulamasa da en faydalı sebzeler listesinde üst sıralarda yer aldı.

Yapılan araştırmalara göre brokolinin havuçtan daha fazla karoten içerdiği görülmüştür. Hem suyu hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir.

Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com