GRİ KİLOLAR İSTEMİYORSAN GÜL BİRAZ!

Biliyorum kolay değil. Sıkılıyorsun, kısıtlanmış gibi hissediyorsun ama geçecek. Şimdi önce biraz kilo gerçeklerinden konuşalım hemen duygusal konulara geçeceğim.

Soğuk havalarda ne yazık ki çoğu birey kilo almaya eğilimlidir. Bunun sebebi fizyolojik eksiklikler, hormonel değişiklikler ve negatiflik olabiliyor. Bu yüzden bedensel etkenlerin yanında psikolojik etkileri de göz ardı etmemelisiniz.

İlk olarak bağışıklık sistemimizle ilgili konuşabiliriz. Havalar mevsim normallerinde seyretmeyince bağışıklık sistemimizde negatiflikler açığa çıkabiliyor. Bunun için beslenmenin aslında daha çok düzene ihtiyacı var.

Sağlıklı bir beden için A, C, E vitaminlerinden bolca içeren meyve ve sebzelerden günde 5 porsiyon almalısın. Unutma meyveler doğal şekerdir ve porsiyon konusunda titiz davranmalısın.

Diğer konuya hemen geçmek istiyorum. Gözlemsel olarak gri havalardan fazla etkileniyoruz. Doğal seratonine aklım çok kayıyor. Listelerimde de bu noktaya daha çok eğiliyorum. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, rengarenk meyveler, sağlıklı atıştırmalık olarak ceviz, badem gibi magnezyum ve omega-3 içeriği yüksek yağlı tohumlar… Hepsinin tüketim sıklığını, dönemsel etkilerini sizler için daha çok önemsiyor ve beslenmenizde bulunmasına özellikle dikkat ediyorum. Hadi birkaç öneri yazalım:

Ispanak! Canım ıspanak, ne güzel folik asit ve magnezyum kaynağı. Mutluluk hormonunuz kokusundan bile artışa geçecek. Bir protein kaynağı: Hindi eti! Triptofan denizi olması mutluluğumuz için tüketmeye değer. Mutlaka kapya biber ile az yağlı sotesini deneyin derim. Bir de tatlı verelim mi? İpucu; gece, kara… Akla gelen cevap tabii ki bitter çikolata. Bir iki kare yoğun kakao içeren bitter çikolata teobramin içeriğiyle mutluluğunuza seviye atlatacak. Aman porsiyon kontrolünü unutma!

Evden fazla çıkmadığının farkındayım. Ama unutma, attığın her fazla adım, kanında daha fazla dolaşan oksijen demek. Hemen üstüne bir kat daha geçir ve kendini temiz havaya at.

Mutlu olmak elinde; iyi beslen, hareket et ve en önemlisi daha çok gül…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com