Çanakkale’nin Görünmez Kahramanları

Duyarlı esnafların ortaya çıkararak uygulamaya başladığı askıda yemek uygulamasına yeni projeler eklendi. Esnaf ve duyarlı vatandaş, güçlerini birleştirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştı.
Birçok kafe ve lokanta hatta fırınlarda karşımıza çıkan askıda yemek projesiyle maddi zorluklar yaşayan vatandaşlar ihtiyaçlarını gideriyor. Daha önce medyada yer alan haberlerden de aşina olduğumuz bu proje, işletmeler tarafından uygulanarak yardımlaşmanın zamana direndiğini gösteriyor. Askıda yemek projeleriyle, alışverişini yapan müşteriler, fazladan ödeme yaparak durumu olmayanlara dolaylı yoldan destek oluyor. Çanakkale’de sıkça karşımıza çıkan askıda yemek projesinin yanında esnaf, farklı projelerle durumu olmayanların yanında olmaya devam ediyor.
Cevahir Ev Yemekleri Lokantası, dükkana asılan yazı ile ekonomik zorluklarla boğuşan öğrencilere destek oluyor. Yazıda karnı doymayan öğrencilerin ilave yemek alabileceği belirtiliyor.
Aynı düşünceli davranış, Bigalı Ayakkabı Tamircisi’nde de karşımıza çıkıyor. Rafta tutulan ayakkabılar, ihtiyaç sahiplerini bekliyor. Dükkanda yer alan bu ayakkabılar, müşteriler tarafından bırakılıyor. Bazıları ise süresi dolmasına rağmen alınmayan ayakkabılar.
İnsanların bu hengamede birbirini düşünebilmesi, eskiden ne kadar normalse şimdi de bir o kadar lüks haline geldi. Yine de hangi alanda, hangi dükkanda olursa olsun, modern zamanın hızına kapılarak yaşadığımız ve tüketmeye odaklandığımız bu yıllarda böyle kareler görmek hepimizin içini ısıtıyor.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.