2018 süper gıdaların yılı

Yeni yıla girmeden önce pek çok kişi listelerini hazırladı, yapmak istediklerini sıraladı. Bunların başında da daha iyi beslenme prensibi yer aldı çoğu zaman. Süper gıda olarak adlandırılan bazı besinler ise 2018 ile birlikte daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı elbette beslenmeden geçiyor. Yeni yılın ilk ayını bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde, geçtiğimiz yıl görmeye başladığımız Süper Gıda kavramının daha da bir yerleşmiş olduğunu görüyoruz.

Doğal süper gıda, insan sağlığına faydalı son derece zengin ve tabii içerikleriyle, vücudun temel ihtiyaçlarını (vitamin, mineral, protein, yağ vb) az miktar tüketilse dahi karşılayan, hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunan gıdalar olarak tanımlanabilir. Bunlar düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemi güçleniyor, insan kendini dinç ve enerjik hissediyor.

Siz de bir uzmana danışmak suretiyle bu gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Kombu çayı

Siyah veya yeşil çay ile hazırlanmış hafif köpüren mayalanmış bir içecek olan Kombu çayı, SCOBY olarak bilinen, simbiyotik bir bakteri ve maya kültürüdür. Bu fermente çay, iyi bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olan sağlıklı probiyotiklerle dolu ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olur.

Klorofil suyu

Bitkileri yeşil yapan ve güneş ışığından enerji üretmesine yardımcı olan pigment olan klorofil ayrıca insan vücuduna da çokça fayda sağlıyor. A, C ve E vitaminiyle yüklü olan bu madde vücudun temizlenmesini sağlıyor.

Zencefil

Aslında çok uzun zamandır mutfaklarımızda kendisine yer bulan zencefilin popülerliği son yapılan araştırmalarla birlikte birkaç kat daha arttı. Taze zencefil, enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Zencefiliçerdiği antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bileşiklerle sağlığımıza bir çok yararlı etkide bulunabiliyor.

Chia tohumu

2017’nin en popüler gıdalarından biri olan Chia, bu yıl da tahtını kolay kolay bırakacağa benzemiyor. Omega-3 almanın bir diğer yolu da chia tohumu tüketmektir. Kalori bakımından da düşük olan chia tohumunu salatalarda, tatlılarda kullanabilirsiniz.

Kinoa

Kinoa yalnızca pirince benzeyen bir tane değil, protein ve lif ile paketlenmiş süper bir gıdadır. Çölyak olan veya glutenden uzak durmayı seçenler için de iyi bir seçim.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com