Sağlıklı beslenmeyi ofiste de sürdürün

Düzensiz beslenme, yoğun iş temposuyla birleşince kimi zaman ağır hastalıklara neden olabiliyor. Siz de edineceğiniz birkaç küçük alışkanlıkla sağlıklı yaşamı çalışma hayatınızla birleştirebilirsiniz.

Uzun çalışma saatleri ve yoğun geçen iş günleri herkesin beslenme düzenini bozabiliyor. Obeziteden, hipertansiyona kadar pek çok hastalığa yol açabilecek bu durumu, hayatımızda yapacağımız birkaç değişiklikle tersine çevirebiliriz.

Kahvaltıyı atlamayın

Pek çok uzman tarafından günün en önemli öğünü olarak nitelendirilen kahvaltı, çok erken saatlerde kalkıp işe gidenler için çoğu zaman geçiştirilen bir öğün olarak karşımıza çıkıyor. Oysa belki bir 10 dakika daha erken kalkılarak ya da akşamdan bazı hazırlıklar yapılarak bu öğüne hakkını verebiliriz. Ofis ya da iş yerine götürülebilecek zeytin, domates, yeşillikler, pekmez gibi kahvaltılıkların yanında tam tahıllı etmek ya da simit ile güzel bir öğün de elde edilebilir. Hiçbiri için imkanınız yoksa en azından bir meyve tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Kuruyemiş bulundurun

Çantanızda ya da iş yerindeki dolabınızda bulunduracağınız kuruyemişler ve kuru meyveler gün içinde karşılaşacağınız açlık krizlerine karşı etkili olacaktır.

Renkli beslenin

Mümkün olan her besin grubundan öğeyi barındıran bir yemek ister akşam, isterse öğle yemeklerinin baş unsuru olmalı. Bu sağlanırken tabağınızın mevsim sebzelerinin türlü renkleri ve bakliyatlardan oluşmasına dikkat ederseniz, günün devamında da yüksek bir enerjiye sahip olacağınız gibi, kalabalık ortamlarda çalışmanın getirdiği pek çok hastalığa karşı da bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız.

Limonu eksik etmeyin

Türkiye’de en çok tercih edilen içecek nedir diye sorulsa herkesin vereceği yanıt aynıdır: Çay. Özellikle çalışırken veya iş aralarında hepimizin gözü bir bardak çayı arar. Bu kadar çok sevdiğimiz çayın vücudumuza zarar vermesini engellemek için mümkün olduğunca az tüketmeli, aralarda birkaç damla limonla tatlandırmayı tercih etmeliyiz.

Su içmeyi unutmayın

Çayı ne kadar seviyorsak, ülkece su içmeyi de o kadar az seviyoruz. Oysa yiyecek ve içeceklerden aldığımız suyun yanında sade olarak su tüketmek vücut sağlığımız için çok önemli bir yere sahip. Çantanıza koyacağınız yarım litrelik bir şişe ile günlük su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Suyu daha etkili tüketmek istiyorsanız, içine çubuk tarçın, nane yaprağı ve benzeri aromalar ekleyebilirsiniz.

Haber Merkezi

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com