Nicomedia’dan Çarşı Caddesine kent sohbeti

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ortaklığında planlanan Kent Üzerine Tartışmalar serisinin beşincisi gerçekleştirildi.

Kent Müzesi’nin konuğu ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk ile “Endüstri Kenti İzmit’in Altında Yatan Roma Başkenti Nicomedia: Kent Arkeolojisi Sorunları ve Alternatif Çözümler” başlıklı sohbet gerçekleştirildi. Sunumuna kent arkeolojisi hakkında kısa bir özetle giriş yapan Tuna Şare Ağtürk verdiği örneklerle 2015 yılında TÜBİTAK desteği ile başlattıkları İzmit kentinin ortasındaki kazı alanlarını konuklarla paylaştı. Nicomedia’nın Türk ve Dünya tarihi açısından ne kadar önemli olduğunun altını çizerken İstanbul’dan önce Roma’nın başkentinin İzmit olduğunu, İstanbul’a geçişin İzmit’in makus kaderi depremler nedeniyle yaşandığını belirtti.

“ÇARŞI KAZILARINDA ÇIKAN KONAKLAR ZİYARETE AÇILMALI”

Nicomedia’nın turizm açısından öneminin de altını çizerken antik kentin korunma yöntemleri ve bu konudaki hassasiyetler üzerine de konuştu. Çanakkale kent merkezinde de günümüzde Çarşı caddesinde yapılan kazılar sırasında konak olduğu tahmin edilen buluntulara rastlandığını, alternatif projeler üretilerek kalıntıların kent ve kenti ziyaret edenlerle ilişki içine katılabileceğini belirtti.Tuna Şare Ağtürk Çanakkale Dardanos yerleşkesinde yer alan Dardanos Tümülüs’ünün de yine bu çerçevede değerlendirilip üniversite içinde bir Tümülüs fikriyle ziyaret edilerek yaşamın içine katılabileceği vurgusunu yaptı. Konukların da sorularıyla şekillenen sohbette arkeolojideki en önemli maddelerden biri olan “korumanın” ülke politikaları ile sağlamlaştırılması yönünde fikirler ortaya kondu. Sohbet gelecek ayın üçüncü çarşambasında yapılacak olan kent üzerine tartışmalar etkinliğinin duyurusu ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 24 Ocak 2018 Saat 18.30’da Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda “Kentte Saat” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecektir.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com