Çiftçiler için bilgi yarışması

Çanakkale Ziraat Odası ve Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Çi̇ftçi̇ Ai̇leleri̇ Eği̇ti̇mi̇ ve Bi̇lgi̇ Yarışması” projesi, dün akşam merkeze bağlı Dümrek Köyü’nde başladı.

Dümrek Köyünde düzenlenen yarışmaya Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Şener Akçay, Abdulkerim Yavuz, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürleri, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Çiçek, Ufuk Ünver, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri ve personelleri katıldı.

Yarışma öncesinde konuşan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya;Değerli Dümrek Köyü halkı, öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bizim çok önemsediğimiz ve size çok faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir proje. Tarım her gün değişiyor, her gün gelişiyor. Bu değişikliklerden ve gelişmelerden bizim üreticimizin her daim haberdar olması bizim için ve Bakanlığımız için çok önemli. Daha eğitimli daha bilinçli üreticiler yetiştirmek Bakanlığımızın bir politikası. Bizim de bu projeye sahip çıkıp bu gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Bu takip de yarışmalarla ve eğitim programlarıyla olacak. Çanakkale bildiğimiz üzere ürün yelpazesi geniş olduğu bir il. Dolayısıyla bu gelişmelerden en çabuk haberdar olması gereken illerimizden de bir tanesi. Bizim çok önemsediğimiz bir proje, sizler de bu projeye sahip çıkarsınız ve ortaya güzel başarılı bir iş çıkar. Ben bu projeyi geliştiren İl Müdürlüğümüze huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizi burada ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

KONULAR KÖYÜN İHTİYACINA GÖRE BELİRLENECEK

Eğitim ve Bilgi Yarışması kapsamında önce köyün ihtiyacına göre belirlenmiş olan konularda eğitim yapılacak ve ardından o anda eğitime katılanlar arasında gönüllü olan çiftçi ailelerle yarışma düzenlenecek. Köyde yaşayan, geçimini tarım, hayvancılık ve su ürünleri ile sağlamaya çalışan çiftçi ve balıkçı ailelerini kapsayacaktır.Eğitime tüm çiftçiler katılabilir. Yarışmaya katılmak isteyen köyde ikamet eden, en az iki yıldır köyde çiftçilik yapan, en az okur-yazar, en fazla lise mezunu olan, 18 yaş ve üzerindeki TÜRKVET veya ÇKS kaydı olan çiftçi aileleri yarışmacı olabilir. (Yarışmada aileyi temsil edenlerden birinin kayıtlı olması yeterlidir.)Eğitim ve yarışmaya katılmak isteyen çiftçilerimiz; Köy Muhtarlığına başvurarak form doldurabilirler.Eğitim ve yarışmaya katılmak isteyen çiftçilerimiz; Köy Muhtarlığına başvurarak form doldurabilirler.

EĞİTİM VE YARIŞMA NERDE VE NE ZAMAN YAPILACAK?

Köy Muhtarlığı, Kooperatif Başkanlığı vb. tarafından köy içinde uygun bir salon belirlenerek programın yapılması için hazırlanacak ve burada gerçekleştirilecektir. Eğitim ve yarışma programı köylerde Muhtarlıkla işbirliği yapılarak belirlenen tarihte 1930 – 2130  saatleri arasında yapılacaktır.İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce belirlenen konu uzmanları teknik personeller tarafından eğitimler verilecektir.

Köy yarışmaları, İlçe yarışmaları, Final yarışması olmak üzere 3 aşamalı olacaktır.Çoktan seçmeli dört şıklı test usulü şeklinde olacaktır. Yarışmada 1., 2., 3. olanlar İl Müdürlüğü Şube müdürlerinden oluşan Jüri tarafından belirlenecektir.Her Köyün Yarışmacı Birinci Ailesi İlçe Yarışmalarında Köyünü temsil edecektir. Her İlçenin Birinci Yarışmacı Ailesi Final Yarışmasında İlçesini temsil edecektir. Sonunda 12 İlçe kendi arasında yarışarak İl Birincisi Ailesi belirlenecektir.

Her yarışma sonunda dereceye giren 1., 2. ve 3. Yarışmacı Ailelere imkanlar dahilinde çeşitli ödüller verilecektir. Dümrek Köyü’nde yapılan çiftçi aileleri eğitim ve bilgi yarışmasını ise Ümit Acar ve Arzu Acar kazandı.

 Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com