Kepeksiz saç hayal değil

Pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelen saç derisindeki kepekle mücadele sanıldığı kadar zor değil.

Kepek ölü derinin pul pul saç derisinde gözükmesidir. Bulaşıcı olmayan ve genelde ciddi bir sorun da olmayan kepekten kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

Saç kepeklerinin sebebi çoğu zaman kış aylarında fazla kurumuş olan saçlı deridir. Saçlı derinin kuruması saç tellerinde elektriklenme, kabalaşma ve matlaşma şeklinde de kendini belli edebilir. Sağlıklı, ipeksi görünen saçlar için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Öncelikle banyo sıklığınızı azaltın ve banyoda geçirdiğiniz süreyi kısaltın. Kış aylarında saçların haftada 2-3 kez yıkanması idealdir. Banyoda kalma süresi 15 dakikayı aşmamalıdır. Çok sıcak suyla yıkanmaktan kaçının. Çinko piriton veya selenyum sülfit içeren şampuanlar tercih etmek yararlı olabilir. Banyo öncesinde E vitamini, zeytinyağı veya argan yağı içeren bakım yağlarının saçlı deride 1-2 saat bekletilerek kullanılması saçlarda yumuşaklık ve parlaklık sağlayacaktır. Saçlarda kırılma ve kabarmadan şikayetçi iseniz saçlarınızı ıslakken taramaktan ve sert kurutucu işlemlerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda saçlar hafif nemli iken saf keratin yağlarını kullanmak hem taranmayı kolaylaştıracak hem de saçlarınızın dayanıklılığını artıracaktır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.